Nu är det klart att drygt 60 nya elever tar klivet in på Vansbro Utbildningscenter (VUC) i Vansbro.
Hälften av de som antagits till de olika gymnasieprogrammen gick förra terminen ut årskurs nio på Smedbergsskolan. Fortfarande kan någon ny elev tillkomma eller försvinna.
- Det känns väldigt roligt att så många från kommunen sökt sig hit, säger skolans rektor Martin Olsson.
Även om man till hösten tvingats att sätta stopp för intagning till ridledarprogrammet och hanverksprogrammet är antalet elever jämförbart med förra årets intagning av nya elever.
- Det är ju förstås tråkigt, men det var för lite ansökningar, konstaterar Tomas Olsson.
Det han också ser som mycket positivt är att tio nya ”cyklister” sökt sig till gymnasieskolan i Vansbro den här hösten.
- Förra läsåret fick vi mycket kredit för skolans arbete med UF-företag och det kommer vi att fortsätta att spetsa till och utveckla, säger Martin Olsson.
LEIF OLSSON
0281-713 43
leif.olsson@daladem.se