För drygt 20 år sedan drabbades Kjell Walfridsson i Nås av parkinsons sjukdom.
Mer eller mindre förändrades tillvaron i hans liv.
Steget tillbaka in i livet har förstås varit en hård kamp, men även varit lärorik och lyft fram många oanade krafter.
n ”Det blir mest tankar om mig själv och människor”
– I början av min sjukdomstid tränande jag hårt i tron om att jag skulle bli frisk, men successivt avtog min arbetsförmåga, berättar Kjell Walfridsson.
Han tvingades inse att han inte kunde fortsätta sitt arbete som chef inom den kommunala omsorgen, samtidigt som han tvingades lära känna svaghetens väsen.
– Det fick mig till slut att förstå att det fanns något friskt i mig som längtade att få uttrycka sig, säger Kjell Walfridsson.
Han började måla, trots att han egentligen inte trodde att det var något för honom. Men det blev starten på en befriande process. Han började också uttrycka sitt innersta i lyrikens form. Under åren har han gett ut flera diktsamlingar och haft många utställningar.
”Mina nätter är lättväckta och min kropp och själ längtar upp.
Halvsover i fåtöljen, njuter av tystnaden.
Det enda som hörs är trafiken från riksvägen, mest lastbilar.
Plötsligt blir jag medveten om att jag sitter och upprepar en
Mening om och om igen. Den tunga trafiken går alltid nattetid.
Den tunga trafiken går alltid nattetid... ”
– Vi behöver någon att dela vår smärta med för att kunna växa. Att uppleva att någon annan också lever med svaghet liksom jag, är en igenkännandets befriande glädje, säger Kjell Walfridsson.
Insikten om att inte vara ensam med sin svaghet har gett honom styrka. När han varit ute på föreläsningar och haft konst-utställningar har han mött många människor med både svagheter och styrkor. I ett nära samarbete med reportern Martin Dyfverman har han medverkat i flera omgångar i programmet ”I Dagens början ” i P1. Även det har gett många goda kontakter och bidragit till att många hör av sig till honom.
– Jag har väl skrivit sporadiskt i några år om mig själv och människors liv, säger Kjell Walfridsson.
Han har även fått friheten att själv välja ämne.
” Kraftlösheten är inte bara min – eller ingens
Den är allas
Sammanbundna under ytan
Når vi varann
Vi rör oss på djupen
Vi bär och blir burna
Alla på väg – som en kropp
Den gudomliga additionens hemlighet
Allt som är och var – blir ett här och nu
Nya koordinater visar oss rörelsens riktning
På väg hem
När vi möts ropar du mitt namn
Idag gästar du mitt hus”
På lördag berättar och läser han om reflektioner på temat ”Den tunga trafiken går alltid nattetid” i P1-programmet I Dagens början.
– Det är förstås fritt att tolka det som man vill, säger Kjell Walfridsson med ett leende på läpparna.
Lördagens program sänds redan klockan 06.03 på lördagsmorgonen. Reprisen av programmet sänds söndagen efter klockan 06.45.
– Jag är inte längre rädd för att visa mina svagheter och styrkor, säger Kjell Walfridsson.
Leif Olsson
070-3158476