Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här kostar skolbespisningen mest i länet

Gagnefs kommun har den högsta kostnaden per elev för skolmåltider i Dalarna. I Falu kommun har minsta kostnaden per elev.

Annons

Skolmat Lövängsskolan

Nyhetsbyrån Siren har gjort en sammanställning av kostnaden per elev för skolmaten i alla landets kommuner.

I hela landet har Piteå de dyraste måltiderna, 12 500 kronor per elev kostade det där. Medan Hylte i Halland la 1600 kronor per elev på skolmat.

I Dalarna är det Gagnefs kommun som toppar listan med 8700 kronor per elev. Minst kostade maten per elev i Falu kommun som lägger 5300 kronor.

Enligt José Luis Berrospi, undervisningsråd på Skolverket, varierar det mycket mellan kommunerna och det beror på saker som om kommunerna köper in maten eller om de håller sig med egen kock.

– Om skolan är liten med få elever kostar maten mycket, men med fler elever blir det billigare, säger José Luis Berrospi till Nyhetsbyrån Siren.

Så här mycket kostade skolmaten per elev och kommun:

Avesta 6700 kronor

Borlänge 7000 kronor

Falun 5300 kronor

Gagnef 8700 kronor

Hedemora 7900 kronor

Leksand 6300 kronor

Ludvika 5500 kronor

Malung-Sälen 6400 kronor

Mora 6400 kronor

Orsa 8000 kronor

Rättvik 6400 kronor

Smedjebacken 6800 kronor

Säter 7300 kronor

Vansbro 8000 kronor

Älvdalen 6300 kronor

DT-APPEN: Håll dig uppdaterad – ladda hem DT-appen för IPhone och Android här

DD-APPEN: Alltid senaste nytt från dalademokraten.se i vår app för IPhone och Android

AT-APPEN: Alltid senaste nytt från avestatidning.com i vår app för IPhone och Android

Annons
Annons
Annons