I vår ska färgsprakande Kårebockar liva upp stadskärnan. Det hoppas Centrala Stadsrum, som tillsammans med ett PR-företag bjuder in faluföretag att marknadsföra sig med en bock. - Det är en spännande kombination mellan konst och marknadsföring, säger Julia Hamrin, företaget Stadsparaden.
Företaget har tidigare ordnat “parader” i andra städer med deras symboler, drakar i Sundsvall och björklöv i Umeå. För Falun har Kårebocken valts ut för att lyfta fram företag och stärka stadens varumärke.
Nyfiken stad
- Vi ser Falun som en nyfiken stad med en nyfiken bock.
Kårebocken, som enligt sägnen upptäckte Faluns kopparfyndigheter, står som bekant i stort format, en träskulptur, vid gruvan. Men de här bockarna blir mindre, en och trettio höga.
De utförs i glasfiber. Faluföretag ska erbjudas att sponsra eller äga en bock. Bockarna målas sedan av konstnärer som ska engageras. Företagen bestämmer vad de vill förmedla med bocken. Från 26 000 kronor och uppåt kostar det företagen att medverka.
Bockarna ska tillföra Falu centrum något roligt och attraktivt och blir också ett inslag i stadsbilden som passar barn.
Fördelaktigt
För Falun är projektet ett fördelaktigt samarbete, enligt Linda Norén, stadskärneledare på centrumföreningen Centrala stadsrum. Föreningen har redan bokat sig för en bock tillsammans med Falu kommun.
- Det går på vår marknadsföringsbudget, säger Linda Norén.
Om det blir som planerat så ställs bockarna upp någon gång i vår och står kvar över sommaren.
Julia Hamrin startade företaget Stadsparaden 2003 tillsammans med Lisa Renander som UF-företag. De erbjuder nu städer, som de tycker passar, sitt koncept.
Idén fick de från en liknande utställning med fiskskulpturer i Tyskland.
SYLVIA KJELLBERG
023-475 92
sylvia.kjellberg@daladem.se