Sebastien Ogier höll undan och vann årets Rally Sweden. Fransmannen blev därmed den andra icke nordbon som vann rallyt.
- En stor överraskning att vi kunde vinna redan nu, sade en överlycklig Ogier.
Ogier hade ett betryggande avstånd när avslutningdagen inleddes. Närmast jagande var landsmannen Sebastien Loeb, som på de första sträckorna plockade in några sekunder. Men när Loeb laddade för hårt på näst sista sträckan och körde in i en snövall, tappade han alla möjligheter att själv kunna påverka utgången.
Loebs hopp stod till att Ogier skulle göra bort sig på sista sträckan men så blev det inte.
Ogier hade läget under kontroll och slog till med en sträckseger som avrundning.
I VM-seriens första deltävling i Monte Carlo för två veckor sedan var Ogier tvåa, ett resultat som överraskade många med tanke på att det var Volkswagens comeback i VM.
Och redan i andra VM-deltävlingen blev det alltså seger för Ogier.
- Jag har aldrig kört en så bra bil. Just nu hittar jag inte riktigt orden, sade han.
För Sebastien Loeb blev det "bara" en seger i Sverige, nämligen 2004. Det var Citroën-förarens sista start i det svenska VM-rallyt.
Trea blev norrmannen Mads Östberg och fyra finländaren Jari-Matti Latvala.
Hasse Gustafsson från Nås blev preliminärt 22:a.
Lars Ingvar Eriksson
Annons
Annons
Annons
Svenska rallyt blev en fransk affär
Annons
Annons
Nästa artikel under annonsen