Annons

Annons

Annons

Trav

Skulle jaga rekordet hemma på Romme – då ströks On Track Piratens lopp från V75-kupongen: "Jättetråkigt"

Dalahästen On Track Piraten jagar vinstrekordet i V75.
På hemmabanan Romme skulle nästa seger komma – men loppet ströks från V75-kupongen.
Anledningen – motståndet var för lätt.
– Det är jättetråkigt, säger delägaren John Backlund till Trav365.

On Track Piraten får nöja sig med att finnas med på V4–4 på lördag.

Bild: Stefan Ericson

Nio segrar blev det 2016, för On Track Piraten på V75. Därmed är stjärnhästen uppe i 20 segrar totalt i travets Elitserie.

Det är bara sju segrar från Callits varmblodsrekord på 27 segrar (däremot långt efter Järvsöfaks totala 48 segrar).

Annons

Annons

Det såg ut att bli en perfekt publikmöjlighet att se On Track Piraten ta hem en ny seger, på hemmaplan i V75 på lördag. Men nu har ATG och Svensk Travsport plockat bort loppet från kupongen.

Orsaken ska ha varit att bara sju hästar var anmälda till loppet i Gulddivisionen. On Track Piraten skulle med andra ord ha alldeles för dålig konkurrens.

– Han var segerrikast på V75 i Sverige förra året, det är trav på hemmaplan, då får han inte vara med på V75. Jag förstår det ur en spelmässig synvinkel, men jag tror de hade tjänat att ha honom på V75 den här gången. Han hade dragit folk. Det här är jättetråkigt, säger ägaren John Backlund enligt Aftonbladet.


Lukas Sahlin

0611-55 48 43
lukas.sahlin@mittmedia.se

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan