
Branden startade i motorutrymmet på en sjuktransportbil som stod i lasarettets ambulansintag.
Bild: Stefan Rämgård
På förmiddagen den 24 mars uppstod en brand i ambulansintaget på Mora lasarett – en brand som ledde till evakuering och att sjukhuset tvingades hålla stängt.
Annons
Läs även: Akuten stängdes efter brand: "Alla ambulanstransporter styrs om"
Efter händelsen gjordes en anmälan till Arbetsmiljöverket. I den kan man läsa att branden startade i motorutrymmet på sjuktransportbilen – som hade kommit till Mora lasarett från Leksand.
Läs även: Efter branden på Mora lasarett
Annons
Föraren tyckte, redan när denne var inne på akuten och lämnade patienten, att det luktade konstigt – en lukt som sedan tilltog ju närmare vagnhallen han kom.
Efter att ha kommit ut och satt sig i bilen noterade han att det rykte lite och strax därefter slog en liten låga upp från motorhuven och upp mot framrutan.
Han blev ut för att öppna huven, men brände sig på den heta plåten. Han tog ett steg bakåt och tur var det – plötsligt slog nämligen lågorna upp cirka två meter över bilen och branden var ett faktum.
"Om det hade varit två patienter i bilen och detta hade inträffat när ambulanssjukvårdaren gått in för att lämna av den ena så kunde det ha gått riktigt illa", skriver man i anmälan.
Arbetsmiljöverket har nu svarat på anmälan med en begäran om en utredning.
I utredningen, ska ska lämnas inom tre veckor, vill de bland annat få svar på vilka faktorer man bedömer låg bakom händelsen samt vilka åtgärder man vidtagit eller planerar att vidta för att förhindra att något liknande händer i framtiden.
Annons
DT-APPEN: Håll dig uppdaterad – ladda hem DT-appen för IPhone och Android här
DD-APPEN: Alltid senaste nytt från dalademokraten.se i vår app för IPhone och Android
Agnes Fäldt
010-709 85 15
agnes.faldt@mittmedia.se