Annons

Annons

Annons

Orsa

Späckat program under sommarlovet - Utvecklande aktiviteter för barn och ungdomar

I fjol arrangerades det lyckade Sommarlovsprogrammet i Orsa. Nu är det tillbaka med massvis av skojfyllda aktiviteter.
- Projektet ska främja integration och skapa nya kontaktytor mellan barn och unga med olika sociala bakgrunder, säger Orsas fritid- och ungdomskonsulent Hilda Aspman.

Mer läsning för dig som är prenumerant eller Pluskund:

Här är de bästa utsiktsplatserna i Dalarna – och ett flertal mäktiga vyer i närbelägna län

Många döms men långt ifrån alla betalar – mer om hur skadestånd fungerar

Dina gamla vinylskivor kan vara värda tusenlappar – här är 16 skivor du vill hitta i förrådet

Annons

Annons

SÅ KÖPER DU PLUS

Det är för andra året i rad som Orsa kommun arrangerar sommarlovsprogrammet för barn och unga mellan 6-20 år, mellan veckorna 26 till 31. I fjol räknade Sommarlovsprogrammet till 1309 besökare och i år hoppas projektledaren på den dubbla siffran, det är iallafall ambitionen.

Bild: Privat

Sommarlovsprogrammet finansieras med hjälp av MUCF, myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, och har som syfte med detta arrangemang att ge alla barn i Orsa ett sommarlov fullt med skoj och utvecklade aktiviteter.

Projektet ska främja integration och skapa nya kontaktytor mellan barn och unga med olika sociala bakgrunder. Storleken på bidraget avgörs beroende på antalet barn i hushåll med försörjningsstöd.

- Deltagarna kommer att kunna prova på tennis, meta och gå på gratis bio plus mycket mer. Aktiviteterna kommer till största del att utgå från Ungdomens Hus som ligger i centrala Orsa, säger Hilda Aspman fritid- och ungdomskonsulent i Orsa Kommun.

En bild ifrån förra året, då barnen byggde en solcellsbil.

Bild: Privat

Annons

Nytt för i år är den ambulerande verksamheten "Sommarstoppet" med fritidsledare som kommer ut med en massa leksaker och pyssel till stoppen: Storgärdet, Digerberget, Skattungbyn, Hansjö, Berget och slutligen blir det en avslutningsfest vid Ungdomens Hus.

Annons

Men som om det inte vore nog så startar Summercamp vecka 31, då ungdomarna kan testa på RAP, Breakdance och att bygga sin egen legorobot.

- Tanken med att blanda många olika aktiviteter i Sommarlovsprogrammet och under Summercampveckan är för att barn och unga ska finna intresse för en aktivitet som de sedan ska kunna syssla med på fritiden, säger Hilda Aspman i en intervju.

De som har jobbat med projektet är:

Hilda Aspman, Projektledare för Sommarlov i Orsa (Ungdoms-fritidskonsulent)

Kristina Klockar, (Kultursamordnare)

Christina Nordmark, (Ungdomssamordnare)

Robin Backäng, (Fritidsledare)

Hilda Aspman, Projektledare för Sommarlovsprogrammet

Bild: Privat

DT-APPEN: Håll dig uppdaterad – ladda hem DT-appen för IPhone och Android här

DD-APPEN: Alltid senaste nytt från dalademokraten.se i vår app för IPhone och Android

AT-APPEN: Alltid senaste nytt från avestatidning.com i vår app för IPhone och Android


Nicolina Lindstens

nicolina.lindstens@mittmedia.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan