Annons

Annons

Annons

Stensjömordet

Stensjömordet tas inte upp i Högsta Domstolen – hovrättens dom står fast

Högsta Domstolen kommer inte att ta upp det så kallade Stensjömordet som begicks i Grycksbo utanför Falun i maj i fjol.

En 50-årig man dömdes till 12 års fängelse för mord, ett straff som hovrätten skärpte till 13 års fängelse. Nu står det alltså klart att hovrättens dom står fast.

Text

Högsta Domstolen kommer inte att ta upp det så kallade Stensjömordet som begicks i Grycksbo utanför Falun i maj i fjol. Därmed står hovrättsdomen om 13 års fängelse för mord fast. Foto Leif R Jansson/TT

Bild: TT

Det var i maj förra året som ett sällskap bestående av sex personer åkte till Stensjön utanför Grycksbo för att fiska. Morgonen efter blev en 46-årig man dödad genom ett hugg- eller skärsår i halsen.

En 50-årig man dömdes senare vid Falu tingsrätt till tolv års fängelse för mordet.

Domen överklagades till hovrätten av 50-åringen, åklagaren samt 46-åringens änka. Svea hovrätt skärpte straffet till 13 års fängelse.

I början av januari överklagade 50-åringen sedan hovrättsdomen till Högsta Domstolen, med motiveringen att brottet borde bedömas som vållande till annans död och inte mord.

Annons

Annons

På torsdagen beslutade Högsta Domstolen om att inte ta upp fallet. Därmed står hovrättens dom fast.

Mer läsning om fallet för dig som är prenumerant eller Pluskund:


Stensjömordet: Hovrätten skärper straffet och utvisar 50-åring

Inga nya uppgifter när Stensjömordet prövades i hovrätten

Stensjömordet: Åklagaren yrkar på utvisning

Åklagarens teori att det finns en hedersproblematik bakom

Vittne i förhör: "Den åtalade själv sa att det var en sax"

Åklagaren om Stensjömördaren: "Risk att han undanröjer bevis"

Annons

Stensjömordet – 50-åringen omhäktad

SÅ KÖPER DU PLUS

APPEN: Håll dig uppdaterad – ladda hem vår app för iPhone och Android här


Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan