Först vann hon guld på 15 kilometer, sedan körde hon hem silvret i stafetten efter en magisk sistasträcka.
I Pyeongchang gick Hanna Öberg från en relativ doldis till Sveriges nya OS-hjältinna.
När SVT:s expert Björn Ferry – som själv har OS- och VM-guld på meritlistan – summerar skidskyttesäsongen väljer han att lyfta fram 22-åringen från Kiruna som ett av de stora medaljhoppen inför hemma-VM i Östersund nästa år.
Annons
Annons
► Hanna Öbergs upphämtning – klättrade 27 placeringar
– Hon skulle kunna vinna den totala världscupen, men då måste hon kanske åka ytterligare lite fortare, säger han och fortsätter:
– Både Hanna och Sebastian (Samuelsson) följer den här kurvan och de är verkligen på väg mot den absoluta toppen. Sebastian har inte samma raketfart framåt men han åker något fortare, han skjuter bättre och han har ju tagit både silver och OS-guld så han är ju där uppe men ser man till hela säsongen så har han fortfarande en bit kvar.
► Ordkriget mellan Pichler och Söderhielm fortsätter: "Skrattade mest när jag läste det"