Annons

Annons

Annons

Gagnef

Kyrkan om försäljning av fastigheter: "Vi måste sänka kostnaderna"

Pastoratsledningen i Gagnef ser över fastighetsinnehavet för att så tidigt som möjligt möta framtida ekonomiska svårigheter.

– Vi säljer hellre fastigheter än avskedar personal, säger pastoratets kyrkorådsordförande Birgitta Ihlis och berättar att ett nytt informationsmöte om ekonomin och framtidsplanerna kommer att hållas i Floda församlingshem.

Text

"Vi måste sänka kostnaderna", säger Birgitta Ihlis och i Dala-Floda befarar invånare att det kommer att leda till att Floda församlingshem säljs.

Bild: Kent Olsson

Annons

Svenska kyrkans Gagnefspastorat har tidigare hållit ett informationsmöte i Djurås för att – bland annat med anledning av rykten om försäljning av samlingslokaler – redogöra för ekonomin och pågående utredningar.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på dalademokraten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan