Annons

Annons

Annons

Miljön i Avestas förskolor

Bristande ventilation och dålig miljö i förskolor: "De har haft dåligt med pengar så det har inte blivit någon storstädning"

Miljöenheten hos V-dala miljö- och bygg har gjort obokade inspektioner i nästan alla förskolor i Avesta kommun och inomhusmiljön är dålig i flera av dem. I två av förskolorna har personal visat symptom som kan kopplas till så kallat "sjuka hus". Miljöchef Claes Pile är mycket kritisk till läget.

Text

Förskolan Leka Lära i Skogsbo.

Bild: Martin Wik

Annons

Förskolan Violen tvingas som bekant att stänga i mars i år på grund av hälsofarlig miljö. Enligt V-dala miljö och bygg är inomhusmiljön dålig i flera förskolor. Detta har uppmärksammats internt genom kontakt med Gamla Byn AB, som äger lokalerna, och bildningsförvaltningen, som är hyresgäst.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på dalademokraten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan