Annons

Annons

Annons

Ishockey

Avhopp tar Avesta BK till div 2: ”Roligare för både publik och spelare”

Avesta BK kommer tillbaka till hockeyns division 2 efter tre säsonger i division 3.

Efter att ett lag dragits sig ur serien blev Avesta BK i fredags erbjudet den platsen, och i måndags tackade ABK ja till spel i division 2.

– Det blir roligare för både publik och spelare, säger Jonas Melin, sportsligt ansvarig i Avesta BK.

Text

Martin Hällströmer jagar pucken i den avgörande matchen mot Fagersta i våras. Då missade Avesta BK att avancera till division 2. Men har avhopp från serien öppnat för laget att avancera ändå.

Bild: Mikael Eriksson

Annons

Avesta BK tog sig i våras nästan tillbaka upp till tvåan av en kraft, men bara nästan. Men efter 25 raka hemmasegrar i Avestahallen kom den första förlusten – i årets viktigaste match. I den avgörande matchen mot Fagersta i kvalserien blev det storförlust. Slutresultat blev 2–6, och Avesta BK missade att avancera.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på dalademokraten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan