Annons

Annons

Annons

Timbersports-säsongen 2022

Svenskarna ska kapa till sig VM-medaljerna: ”Har stenkoll”

Sverige har ett starkt lag till VM i Timbersports, som går av stapeln under fredagskvällen. Emil Hansson kommer att tävla i den individuella tävlingen och Ferry Svan, Calle Svadling och Pontus Skye deltar tillsammans med Emil i lagtävlingen.

– Vi får se om vi kan ”nagga” på någon pallplats, säger Ferry Svan inför lagtävlingen.

Text

Här har vi laget som representerar Sverige under Timbersports-VM i Göteborg (fr.v.): Emil Hansson, Ferry Svan, Calle Svadling och Pontus Skye. Reserv i laget är Edvin Karlsson.

Bild: Christoffer Landgren

Annons

Redan under fredagskvällen, klockan 19, drar VM igång i Timbersports. Tävlingen avgörs inför en storpublik i Partille Arena, Göteborg, med tävlande från 20 länder. Bland dem finns exempelvis Sverige, USA, Nya Zeeland och Australien.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på dalademokraten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan