Annons

Annons

Annons

Orsa

Sprudlande underhållning på Lillåhem: ”Verklig glädje”

Steppdans och skönsjungande systrar. Så var det när den musikaliska familjen Hebbe virvlade in på äldreboendet Lillåhem i veckan.

– Det var verkligen fin underhållning för oss äldre här. Vi blev så glada och pigga av deras sång och dans, säger Monica Ericsson som bor på Lillåhem.

Text

The Hebbe Sisters och Ulrika Hebbe har spridit glädje bland de äldre när de under Musik för fler-veckan i Orsa har varit runt och showat.

Bild: Tove-Lina Öhrn

Annons

Som en del av evenemanget Musik för fler, som tagit plats i Orsa under veckan som gått, bjöd systrarna Maria och Josefine Hebbe (The Hebbe Sisters) tillsammans med mamma Ulrika på en glädjande show inte bara på Lillåhem utan även på Orsagården, kommunens LSS-verksamhet, PRO och SPF.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 129 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på dalademokraten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan