Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Dansbanden till dansbandsveckan 2013 klara

Det är nu klart med vilka dansband som kommer att spela på Svenska Dansbandsveckan 2013. Det blir 82 dansband från Sverige, Norge, Danmark och Finland. Ett dansband återstår att boka. Arrangörerna arbetar med några förslag på dansband från Tyskland, Danmark eller Norge.

Annons

Efter önskemål från dansgäster kommer tre dansband att dubblera under veckan, dvs spela två kvällar; Blender - måndag och lördag, Casanovas - söndag och fredag, Sannex - måndag och lördag.

I år kommer det att finns ett extra restaurangtält på Folkets Park Orrskogen istället för discotältet som funnits under ett antal år.

Här är dansbanden som kommer att spela under Svenska Dansbandsveckan 2013:

Söndag 14 juli kl 21.00-02:00

Jenny Saléns – Hedins

Bana 2 Guldklaven

Bana 3 Casanovas- Date

Bana 4 Vagabond - Zlips

Bana 5 Levins - Pia Pihlgrens

Bana 6 Tommys – Deléns

Måndag 15 juli kl 20:00-01:00

Bana 1 Bana 1 Kim Hallo

Bana 2 Streaplers - Flamingokvintetten

Bana 3 Arvingarna - Kindbergs

Bana 4 Blender - Sannex

Bana 5 Bälgtrökken - Fagerströms

Bana 6 Sounders – Junix

Tisdag 16 juli kl 20:00-01:00

Bana 1 Micke Ahlgrens – Chiquita

Bana 2 Sten Stanley - Matz Bladhs

Bana 3 Jannez – Perikles

Bana 4 Elisa's – Contrazt

Bana 5 Malungs Dragspelsklubb – Znits

Bana 6 Svänzons – Statuz

Onsdag 17 juli kl 20:00-01:00

Bana 1 Kandis - Jontez

Bana 2 Lasse Stefanz - Anne Nordsti

Bana 3 Titanix - Scotts

Bana 4 San Marino Linda - Martinez

Bana 5 Bo Liljedahls – Bob Stevens

Bana 6 Umbrella – Chapelle

Torsdag 18 juli kl 20:00-01:00

Bana 1 Mats Bergmans – Donnez

Bana 2 Larz Kristerz – Drifters

Bana 3 Barbados – Voyage

Bana 4 Dreams – Voize

Bana 5 Bröderna Lindqvist – Mingos

Bana 6 King Edwards – Alvenfors

Fredag 19 juli kl 20:00-02:00

Bana 1 Bengt Hennings - Stensons

Bana 2 Fernandoz - Black Jack

Bana 3 Casanovas - Highlights

Bana 4 Pure Divine - Excess

Bana 5 Starkens - Per Håkans

Bana 6 Willez – Johans

Lördag 20 juli kl 20:00-02:00

Bana 1 Claes Lövgrens - Blue Hawaii

Bana 2 Sannex - Wizex

Bana 3 Blender - Expanders

Bana 4 Ingemars - The Playtones

Bana 5 Russindalens spelmän - Glennartz

Bana 6 Callinaz – Framed


X