Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Glädje när studenterna marscherade till Grönlandsparken

Annons

Som tradition bjuder sedan mer än 20 år tillbaka marscherade årets studenter i samlad trupp till Grönlandsparken.
Där väntade föräldrar, syskon, släktingar, vänner och bekanta med plakat och presenter.
Varje klass presenterades från scenen och fick chans att tacka sina lärare och hålla ett litet tal.
Mest jubel fick en kille från elprogrammet.
- Hej farsan. Du har klagat en hel terminen på att jag inte sökt jobb. Idag fick jag ett. På tisdag åker jag till Norge och tjänar grova pengar.
ROLF JOHANSSON

Årets studenter.
Alpint.
Therese Berglind, Ljusdal, Nathalie Eklund, Leksand, Henrik Gunnarsson, Gävle, Johan Pietilä Holmner, Umeå, Sebastian Landmark, Leksand, Sara Ögren, Umeå, Anna Örarbäck, Sälen.
Bygg.
Kenny Helje Haga, Nicklas Nordström, Christer Olsson, Niklas Thomasson, Malung, Philip Andersson, Dala-Järna, Sebastian Broberg, Sälen, Hampus, Östlund, Samuel Östlund, Äppelbo.
Ekonomer.
Patric Andersson, Jesper Böris, Camilla Nygård, Johan Sjöström, Karl Alfredsson, Alexander Johansson Söderberg, Rasmus Karelius, Tobias Lindqvist, Nors Natalie Morravej, Malung, Just Ranganzicaha, Uppsala, Erik Juberget Gustavsson, Bograngen, Johan Bergendahl, Bålsta, Oscar Stolpe, Äppelbo.
Handelsprogrammet.
Malin Bornstedt, Ida Eriksson, Andreas Hedvall, Niklas Johansson, Camilla Klingstam, Sanna Sunesson, Malung, Oscar Branäs, Viktoria Järkevall, Jasmine Winroth, Lima, Anna Gustavsson, Dala-Järna, Ida Puttonen, Nås, Jonatan Skålander, Sälen.
Hotell och Restaurang.
Nygårds Johanna Larsson, Ellinor Hallin, Malung, Charlotte Andersson, Sofie Ilar, Anna Jernberg, Simon Karlsson, Linne Lind, Jennie Martinsson, Michaela Nordblom, Sälen, Linda-Marie Heinstedt, Marie Steffansson, Vansbro, Pernilla Hurtig, Camilla Johansson, Sofie Nygård, Linnéa Turesson, Lima.
Naturvetare.
Madelene Christensson, Jonatan Danielsson, Henrik Ho, Sofia Leksell, Magnus Paulsson, Samuel Törner, Gabriel Eriksson, Anders Olsson, Malin Eriksson, Malung, Johan Hansson, Lima, Anna-Karin Nordquist, Dala-Järna.
Freeride.
Lisa Bength, Våmhus, Alexander Björkqvist Eriksson, Linus Scherdvin, Mora, Viktor Jonasson, Emma Rickardsson, Malung, Tim Jönsson Gussén, Guldsmedshyttan, Felin Lundin Pikner, Spånga, Mani Sigurdsson, Danmark, Karl-Anton Svensson, Göteborg. Emma Dahlström, Torsby, Olle Eriksson, ,Jakob Lundberg, Orsa, Viktor Hadestrand, Hovås, Dennis Johansson, Borgholm, Maximillian Smith, Hjalmar Söderling, Göteborg, Alexander Hebbe, Värmlandsnysäter.
Tekniker
Dennis Bekk, Martin Engvall, Angelica Larsson, Johan Larsson, Niklas Olofsson, Isabell Eriksson, Andreas Larsson, Emil Stam, Malung, Tobias Matsson, Malungsfors, Marius Ihlar, Dala-Järna.
Samhällsvetare
Emil Ax, Amanda Lindblom Sandin, Jeanette Skoog Yrsa Wadh, Mattias Sandgren, Cathrin Gudmunds, Martin Perjos, Mihai Badea, Anette Fjellstad, Nina Hansson, Camilla Stafås, Malung, Carolina Pohjola, Oxie, Sandra Staal, Norge, Fredrik Axelsson, Lima.
ROLF JOHANSSON