Annons
Vidare till dalademokraten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Leksands damlag hotas läggas ned

ISHOCKEY Leksands IF har ett av landets bästa damlag i ishockey. Men nu hotas lagets existens då klubben kräver att damerna ska finansiera sin egen verksamhet.– Damlaget har en fin verksamhet som vi vill behålla men det drar inte in några pengar och inför nästa år har vi lagt ett nollresultat, säger klubbdirektören Anders Dover-skog.

I budgeten inför nästa säsong har Leksands IF beräknat att damlaget kommer att kosta 700 000 kronor. Hittills har lagets verksamhet till största delen finansierats av klubbens gemensamma medel men inför nästa säsong gäller andra förutsättningar. Då ska laget själv dra in pengarna.– I läget som vi är i nu finns inga heliga kor, vi tittar på allting. Det enda vi har skyddat är A-truppen, vi släpper inte på de sportsliga ambitionerna att vi ska vara ett topp tre-lag i allsvenskan, säger Doverskog.För damerna är dock budskapet solklart. Dra in 700000 kronor, annars kan det i värsta fall bli så att laget läggs ner.– Vår ambition är att behålla laget men i dagsläget kan jag inte utesluta någonting. Jag vet att de jobbar stenhårt med det här och jag tror de får ihop det.Vad händer om de misslyckas?– Det får vi ta ställning till då.Hur mycket drar damlaget in i dag?– De siffrorna har jag inte tillgängliga men det är bara en liten del av den totala budgeten.Även herrjuniorerna drabbas av klubbens ekonomiska kris. J18 utveckling har samma krav på sig som damlaget.– För att få balans i ekonomin behöver vi en resultatförstärkning på 8-10 miljoner, säger Anders Doverskog.I budgetförslaget ligger också en minskning av spelarbudgeten för A-laget med 2 miljoner kronor, från 15 miljoner till 13 miljoner.På onsdagen gick Lek-sands IF ut med en kallelse till en extra årstämma. Syftet med stämman är att få bemyndigande att stämpla om upp till 400 000 A-aktier till röstsvagare B-aktier i Leksands IF Ishockey AB.Godkänner stämman detta kan föreningen sälja B-aktierna för att dra in kapital till föreningen men ändå bibehålla röstmajorititeten i aktiebolaget.Lars Ingvar Eriksson