Annons
Vidare till dalademokraten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Nusnäs IF firar 80 år

För tio år sedan hade föreningen många aktiva. Nu vill man visa att man finns och vill växa igen. Idag firar klubben 80 år och det blir både sport och dans. Under hela lördagen firar Nusnäs IF sitt jubileum. Det bjuds bland annat på tipspromenad och fotbollsmatch. De yngre spelarna i Nusnäs Grassbreakers utmanar de gamla rävarna i The Older Ones. Det är även öppet hus i Gammelgården.

Under kvällen blir det supé, disco för de yngre och dans till älvdalsbandet Larz-Kristerz.

Före detta ordförande för föreningen, Lennart Lindh, hoppas att klubbens verksamhet ska kunna bli så stor som den var för tio år sedan.
- Vi vill visa att föreningen fortfarande finns och har som ambition att verksamheten ska växa, säger han.

Aktiva roddare

Idag är det främst klubbens roddare som är aktiva. Och här finns en OS-koppling.
- Roddaren Karonens sambo kommer från Nusnäs. Han har haft fri tillgång till vårt gym och vi har även gett honom lite träningsbidrag, berättar Lennart som hoppas på lite guldglans över jubileumsfirandet.

ELIN JÖNSSON
elin.jonsson@daladem.se