Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Och hemmaryttarna visade att de platsar i elite

Annons

Folkärna Ridsällskap svarade för ett mycket bra tredagars hoppmeeting för ponnyer och hästar på lokal och regional nivå.
Mest frapperande var de härliga prestationerna på söndagen när underlaget, efter förmiddagens regn, hade vattenspeglar på hela hopparenan.
Varken ryttare eller hästar verkade påverkade av det annorlunda underlaget efter fredagens och lördagens fina väder.

Banbyggaren Kristina ”Tusse” Ekman var också imponerad och då speciellt av många prestationer av hemmaekipagen.
- Här ser vi tydligt hur bra ekipagen klarar de här situationerna och det är inte ett dugg konstigt att vi nu tagit steget upp i elitserien. En härlig utmaning som vi ser fram emot. Laget har en fin potential vilket framgår väldigt tydligt här med perfekta ridvägar och tempon. Det är också extra roligt att tävlingen expanderar med runt 750 starter vilket är 100 mer än förra året.

Hög standard
När man följer söndagens högsta klasser så blir man riktigt imponerad av alla fina ritter. Sällan ser man den jämnhet som nu visades i stora och meriterade klasser. Dubbelnollor radade upp sig på löpande band och flera av fyrafelarna hade minsta möjliga pet.
Den av hemmaekipagen som glänste extra mycket var Sabina Andersson på Ligist som blev tvåa 1,15 meter bedömning två faser A:0 med klockren dubbelnolla men med två sekunder sämre tid än segraren Beatrice Andersson från Jump Club på Montesuma. Tredje plats belades också av ett hemmaekipage genom Mariah Bengtsson på fantastiskt storhoppande Cortaire Tx. Sista ekipage i den här klassen var hemmaklubbens Carolyn Berglöf på sexårige Corrazon och det såg riktigt bra ut till en segerritt men ett pet på sista hindret spräckte den chansen.
I den avslutande högsta klassen på nivån 1,20 meter bedömning A:0 var det åter igen Sabina Andersson som glänste med en perfekt runda men med sämre tid än segraren som var populäre John Hickey från Märsta på Eclectic. Tvåa var Sissela Smith från Heby på Bahia Cabana.

Bra jobbat
Att det krävs en hel del av arrangörerna är nu ett faktum. Nya säkerhetsbestämmelserna kräver till exempel en minutiös rengöring av boxar för uthyrning med tanke på alla dopingskandaler som regelbundet dyker upp och ägarna svär sig fria. Folkärna fick på söndagen även visa prov på rejäla arbetsinsatser då banan på morgonen låg helt under vatten och krävde stora dikningsinsatser. Något som väckte stor beundran från deltagarna och anförvanter.
Den här tävlingen har kommit för att stanna.

OLOF ASPELIN


RESULTAT
Klass 1, Lätt D Clear Round. Kategori A: 1 felfri av 3, kategori B. 6 av 11, kategori C: 7 av 10, Kategori D: 3 av 13, häst: 15 av44.
Klass 2, Lätt C två faser A:0. Kategori B: 1) Ella Björklund, Stora Ekeby, Lukas, 00-26,85, 2) Felicia Andersson, Hedemorabygden, Åskar, 00-28,18. Kategori C. 1) Caroline Larsson, Sigtuna, Nyvreten, 00-27,10, 2) Victoria Engzell, Björklinge, Idefix, 00-34,11, 3) Sara Fredriksson, Folkärna, Dream Boy, 00-44,45. Kategori D: 1) Isabelle Winkvist, Enköping, Miramis, 00-32,00, 2) Madelene Brottare, Södra Dalarna, Attrory Mickey Finn, 00-33,07, 3) Mathilda Sjööns, Orsa, Calippo, 00-36,47. Häst: 1) Elin Hellström, Köping, Caccini, 00-33,60, ..4) Carin Rosenlund Ericsson, Södra Dalarna, 00-35,70. Unghäst: 8 felfria av 17.
Klass 3, Lätt C+ % två faser A:0. Kategori B: 1) Anna Gisslen Wikström, Gagnef, Foxtrot, 00-18,86, 2) Mathilda Sjööns, Orsa, Laeryds Ikaros, 00-20,36, 3) Felicia Andersson, Hedemorabygden, Åskar, 00-20,44, Kategori C: 1) Viktoria Engzell, Idefiz III, 00-26,44, Kategori D: 1) Linda Johansson, Heby, Stockmossens Maja, 00-18,65, 2) Madelene Brottare, Södra Dalarna, Poeme, 00-27,05, 3) Sara Jansson, Borlänge RS, Irish Coral Guy, 04-28,78. Ungponny felfri: Sandra Larsson, Borlänge RS, Elarco. Häst: 1) Michaell Wicklund, Hagbyklund, Helicon, 00-23,70, 2>) Veronica Johansson, Åsebo, Rococo, 00-25,50, 3) Carolyn Berglöf, Corrazon, 00-27,70. Unghäst felfri: Elsa Ekman, Folkärna, Little Bit of luck.
Klass 4, Lätty C bedömning två faser A:0. Kategori A+B: 1)Ella Björklund, Stora Ekeby, Lukas, 00-18,49.. 3) Felicia Larsson, Åsebo, Nalle, 00-19,83, Kategori C: 1) Johanna Dickfors,m Södra Dalarna, Ravena, 00-19,65, 2) Lisa Engström, Sigtuna, Hot Shot, 00-22,43. Kategori D: 1) Madelene Brottare, Södra Dalarna, Attrory Mickey Finn, 00-24,31, 2) Mathilda Sjööns, Orsa, Calippo, 00-23,88,3) Lovisa Altzar, Ludvika, Aztasia, 08-24,93. Häst: 1) Erika Hagström, Björkl9nge, De la Chique, 00-22,11, 2) Sabina Andersson, Folkärna, April Love, 00-28,11, 3) Elsa Ekman, do, Mr Nice Guy, 00-29,05. Unghästar felfria: 4 av 14.
Klass 5, Lätt ? 5 två faser A:0. Kategori B: 1) Felicia Larsson, Åsebo, Nalle, 00-30,52, 2) Jennifer Åström, Enköping, Marwin, 00-36,88, Kategori C: 1) Johanna Karlsson, Rommehed, Aphrodite, 00-29,27, 2) Caroline Larsson, Sigtuna, Nyvretens Jacquei, 00-30,26, 3) Frida Söderlund, Svärdsjö, Minigårdens Duchess, 00-30,70. Kategori D: 1) Alexandra Stertman, Håbo, Garden Mac, 00-34,20, 2) Madelene Brottare, Södra Dalarna, Poeme, 00-34,80. Häst: 1) Linnea Boberg, Falu RS, Hamilton, 00-30,98, 2) Linn Österlund, do, Camaro, 00-32,95. Unghäst felfria; 6 av 14.
Klass 6, Lätt B två faser A:0. Kategori B: 1) Anna Gisslen Wikström. Gagnef, Foxtrot, 00-30,82. Kategori C: 1) Alexander Sandbring, Skästa, Mr Nice Guy, 00-27,17, Kategori D: 1) Isabella Söderberg, Folkärna, Hobson, 00-28,50, 2) Johanna Dickfors, Södra Dalarna, Ikaroz, 00-29,20. Häst: 1) Michelle Rickardsson, Folkärna, Apple KJ, 00-28,20, 2) Malin Åkerström, Stora Wäsby, Topanga, 00-30,80, 3) Elsa Ekman, Folkärna, Micipsa de Saussay, 00-32,00. Unghäst felfria: 4 av 10.
Klass 7, Lätt B två faser A:0. Kategori A+B: 1) Evelina Gusatavsson, Arboga, Ultra, 00-26,00, Kategori C+D: 1) Matilda Bäck, Åsebo, Curbiz, 00-25,10, Ungponny felfri: Lovisa Silwerbrand, Dalälven, Sting´s Pretty Camaro, Häst: 1) Linnea Boberg, Falu RS, Hamilton, 00-28,49, 2) Ulrika Asplund Lindqvist, Leksand, Samira, 00-30,01. Unghästfelfria: 3 av 6.
Klass 8, Lätt B + 5 två faser A:0. Kategori A+B: 1) Ella Björklund, Stora Ekeby, KulltorpsYrrol, 00-27,20,…3) Wilma Karlsson, Hedemorabygden, Shogan, 04-23,26. Kategori C+D: 1) Malin Åkerström, Stora Wäsby, Sweet As Candy, 00-27,62, 2) Caroline Carlsson, Åsebo, Dimmer, 00-28,32, 3) Caroline Enell, do, Nogger, 00-32,20. Häst: Beatrice Andersson, Jump Club, Montesuma, 00-25,13, 2) Sabina Andersson, Folkärna, Ligist, 00-28,25, 3) Maria Bengtsson, do, Cortaire Tx, 00-29,89. Unghäst felfria: 2 av 6.
Klass 9, Lätt A bedömning A:0. Kategori B: 1) Ella Björklund, Stora Ekeby, Geizer, 4-66,96, Kategori C+D: 1) Petronella Larsson, Heby, Cola, 0-57,65, 2) Johanna Dickfors, Södra Dalarna, Ikaroz, 0-63,40. Häst: 1) John Hickey, Märsta, Eclectic, 0-57,64, 2) Sissela Smith, Heby, Bahia Cabana, 0-58,05, 3) Sabina Andersson, Folkärna, Ligist, 0-60,49. Unghäst felfria: 2 av 4.