Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Patrik Ross hoppar av som Örebrotränare

Annons
Det meddelade Örebro på sin hemsida strax innan klockan 08:30 på onsdagen.
Örebrotränaren – som har ett förflutet som spelare i bland annat Mora IK – tog beslutet själv att lämna tränarsysslan med omedelbar verkan efter 1-7-förlusten mot AIK på bortais. Ett match som dessutom var ett viktigt bottenmötet.

Till klubbens hemsida säger Pontus Gustafsson, general manager:
– Detta är Ross beslut, han har under sin tid här haft klubbens styrelsens och mitt första förtroende i sin roll.
När närkeklubben nu är ute på bortaturné, härnäst väntar Modo i Örnsköldsvik, kommer Håkan Åhlund och Rolle Sätterman att coacha laget.