Annons
Vidare till dalademokraten.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Patrik Ross hoppar av som Örebrotränare
Det meddelade Örebro på sin hemsida strax innan klockan 08:30 på onsdagen.
Örebrotränaren – som har ett förflutet som spelare i bland annat Mora IK – tog beslutet själv att lämna tränarsysslan med omedelbar verkan efter 1-7-förlusten mot AIK på bortais. Ett match som dessutom var ett viktigt bottenmötet.

Till klubbens hemsida säger Pontus Gustafsson, general manager:
– Detta är Ross beslut, han har under sin tid här haft klubbens styrelsens och mitt första förtroende i sin roll.
När närkeklubben nu är ute på bortaturné, härnäst väntar Modo i Örnsköldsvik, kommer Håkan Åhlund och Rolle Sätterman att coacha laget.