Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Räfsnäs ponnyryttarspel fick många lovord

Annons

Räfsnäs ponnyryttarspel, under tre dagar, fick många lovord både då det gäller själva arrangemanget som den rent sportsliga delen.

Överdomaren, Maria Hedberg från Gustafs, gav mycket beröm till upplägget och framhöll många förnämliga insatser.
- Här finns en ny Rolf Göran Bengtsson i en liten 10-årig kille från Hemseorten. Han debuterade i Medelsvår B med en felfri runda och fullföljer sedan samma nivå på söndagen med seger i kategori B+C, på Fanny V med dubbelnolla och bästa tid. Sällan ser man sådana här ryttarämnen, man bara smälter.
- Det är också roligt att så många bra ekipage sökt sig hit och där kan man se en tydlig skillnad på de riktigt bra ryttarna som gör väl anpassade halvhalter och tempoväxlingar mot de som ständigt sitter och plockar och backar och bara stör hästen till både vägran och rivningar.
- Arrangemanget har varit riktigt bra med runt 320 starter och här var det lite olyckligt att Räfsnäsgården var uppbokad av ett bilarrangemang annars hade det säkert varit 100-200 starter till.

Danai med i topp

I söndagens varma väder var det en riktigt härlig stämning, även om de flesta satt i skuggan, och det var också intressant att se Dalarnas Danai Doverholt matcha de allra bästa ekipagen i kategori D. I lördagens medelsvåra klass blev det både seger och en andra plats på respektive ponnyer.
I söndagens Lätt A bedömning A:1a var Danai en av fyra felfria till omhoppning. Här gick segern till suveränt ridande Mathilda Jansson från Djursholm på Sithara med en felfri runda. Danai på Tango tog en tredje plats med fyra fel liksom tvåan Sissela Smith från Heby på Lintruppgaard Memory som var något snabbare.
10-åriga Kalle Horwits tilldelades ett Fair play -pris för sina suveräna insatser.
Helt klart kan spelen utvecklas ytterligare för det finns en fantastisk fin potential med stora möjligheter att locka fler till start.

OLOF ASPELIN

Klass 1, medelsvår B två faser A:0. Kategori B+C: 1) Kalle Horeits, Hemseorten, Fanny V, 00-25,28, 2) Amanda Hammarström, Ringnäs, Munsboro Cross, 00-25,38.
Kategori D: 1) Sissela Smith, Heby, Gyllinge Eos, 00-29,50, 2) Lovisa Medin, Djursholm, Munsboro Tinda, 00-36,73.
Klass 3, lätt A, A:1a. Kategori B+C: 1) Emilia Leander, Leksand, Miclas Curt Cobain, 00-45,13, 2) Charlotte Wadsten, Hamre, Cazzandra, 00-48,12.
Kategori D: 1) Mathilda Jansson, Djursholm, Sithara, 00-42,79, 2) Sissela Smith, Heby, Lintruppgaard Memory, 04-38,69, 3) Danai Doverholt, Södra Dalarna, Tango, 04-39,13.
Klass 4, Lätt A, A:0. Kategori B: 1) Julia Svennbeck, Heby, Athos, 0-54,72, 2) Selma Hammarström, Ringnäs, Munsboro Betty Boop, 0-62,71.
Kategori C: 1) Amanda Hammarström, Ringnäs, Munsboro Cross, 0-53,19, 2) Tova Eklund, Heby, Eliases Caralaja, 0-53,60.
Kategori D: 1) Isabella Jernberg, Skästa, Munsboro Ricki, 0-56,04, 2) Maya Eriksson, Åsebo, Indra, 0-61,11.
Klass 5, Lätt A två faser A:0. Kategori A+B: 1) Mathilda Sjööns, Orsa, Laeryds Ikaros, 00-33,73, 2) Nora Jernberg, Skästa, Munsboro Hutch Lad, 00-35,66.
Kategori C: 1) Isabelle Jernberg, Skästa, Pepsi As Good As E, 00-30,62, 2) Emilia Leander, Leksand, Miclas Curt Cobian, 00-31,91.
Kategori D: 1) Adelina Breitholtz, Enköping, Munsboro Corby, 04-36,71, 2) Lovisa Medin, Djursholm, Munsboro Tina, 04-39,21.
Klass 6, Lätt B två faser A:0. Kategori A+B: 1) Hanna Hedström, Heby, Sir Maxmiliam, 00-31,50, 2) Kalle Horvitz, Hemseorten, Chagall, 00-31,68.
Kategori C+D: 1) Signe Ehlton, Edsbyn, Charente, 00-30,18, 2) Mathilda Jansson, Djursholm, Sithara, 00-30,35. Ungponny felfria: Elsa Ekman, Folkärna, Calippo, Emelie Sjögren, Borlänge RS, Mosstown Dougal.
Klass 7, Lätt B, A:0. Kategori A+B:
1) Julia Svennbeck, Heby, Athos, 00-29,38, 2) Saga Ahl, Salaorten, Gin, 00-31,88.
Kategori C: 1) Frida Söderlund, Svärdsjö, Minigårdens Duchess, 00-29,98, 2) Petronella Larsson, Heby, Cola, 00-30,95.
Kategori D: 1) Emily Engström, Högbo, Nordgold, 00-31,09, 2) Medeleine Sjögren, Borlänge RS, Toledo, 00-32,04.
Klass 8, Lätt C, två faser A:0. Kategori A: 1) Hanna Hedström, Heby, Sir Maxmioliam, 00-21,10.
Kategori B: 1) Charlotte Wadsten, Hamre, Cazzandra, 00-19,20, 2) Saga Ahl, Salaorten, Gin, 00-19,70.
Kategori C: 1) Johanna Karlsson, Rommehed, Aprhodite, 00-24,80. Ungponny felfri: Anna Gisslen Wikström, Gagnef, Dynamite Express.
Kategori D: 1) Minna Horwits, Hemseorten, Little Betty Boop, 00-22,40, 2) Isabelle Jernberg, Skästa, Munsboro Ricki, 00-23,00.
Klass 9, Lätt C två faser A:0. Kategori B: 1) Klara Stoltz, Heby, Lizz, 00-24,97, 2) Elsa Eklund, do, Hästkullens Lover Boy, 00-25,09.
Kategori C+D: 1) Frida Söderlund, Svärdsjö, Minigårdens Duchess, 00-21,22, 2) Sofie Ramström, Heby, E.T. Starman, 00-21,68, 3) Ella Nilsén, Bjursås, Shade, 00-22,19.
Klass 10, Lätt C två faser A:0. Kategori A: 1) Felicia Hasselberg, Fagersta, Kapplinge Jazza, 00-29,50.
Kategori B: 1) Nikolina Leander, Leksand, Karisma, 00-25,60, 2) Charlotte Wadström, Hamre, Cazzandra, 00-26,00.
Kategori C: 1) Johanna Karlsson, Rommehed, Aphrodite, 00-29,90.
Kategori D: 1) Emelie Borgström, Storbyn, Jackie Grange, 00-28,30, 2) Lina Bäckman, Säterbygden, Pepsie Light E, 00-30,60..4) Mathilda Sjööns, Orsa, Calippo, 00-30,70.