Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

SKIDSKYTTE

Annons

Guld till Anna Wikström, Mora, och silver till Anna Kvarnström, Dala-Järna, blev dalafacit vid junior-SM i Torsby.
Det var i sprinten i yngre juniorklassen som Anna Wikström knep guldet.
Anna Kvarnström tog sitt silver i äldre juniorernas masstart.

- Det gick bra i dag och det kändes skönt att få snabb revansch efter gårdagens misslyckande i masstarten, tyckte Anna Wikström.
I lördagens masstart blev hon sexa efter att ha skjutit inte mindre än nio bom.
- Då tappa jag helt koncentrationen och inte heller åkningen fungerade, sa Anna.
I söndagens sprint hade hon bara två bom och åkningen stämde också mycket bättre.
Ändå var hon besviken då hon efter tävlingarna fick beskedet att Sverige inte kommer att skicka några yngre juniorer till årets junior-VM.
- JVM var ett av mina stora mål den här säsongen och det känns tråkigt att Sverige inte kommer att delta med yngre juniorer. Nu får målet bli att ta flera SM-guld, sa Anna.

Lif till JVM

Det var tunna startfält i juniorklasserna, mycket beroende på att många på grund av sjukdom inte kom still start, bland andra en av förhandsfavoriterna Åsa Lif, Lima. Åsa fick ändå en plats i JVM-laget.
Seniorer körde tredje och fjärde deltävlingen i Sverigecupen och oldtimern Jakob Börjesson, Lima, kom tvåa i sprinten efter ett nollskytte.
ROLF JOHANSSON

Resultat, junior-SM
H 18-19, masstart: 1) Zeb Svedlund, Häverödal, 32.45 (3), 2) David Larsson, Bore, 34.19 (5), 3) Henrik Fristedt, do, 34.39 (7).
Sprint: 1) Fristedt, 25.40 (0), 2) Larsson, 26.03 (1), 3) Robert Sjöström, Sollefteå, 26.29 (1), ... 16) Herman Häll, Dala-Järna, 35.33 (8).
D 20-21, masstart: 1) Mona Brorsson, Beted, 37.45 (2), 2) Anna Kvarnström, Dala-Järna, 41.33 (4), 3) Katarina Larsson, Bore, 41.53 (3).
Sprint: 1) Brorsson, 30.11 (1), 2) Larsson, 32.18 (1), 3) Malin Jonsson, Sollefteå, 33.16 (3), ... 5) Kvarnström, 37.10 (5).
D 18-19, masstart: 1) Caroline Olsson, Finnskoga, 32.21 (3), 2) Marica Backman, Hede, 32.39 (4), 3) Emma Nilsson, Bore, 32.49 (5), ... 6) Anna Wikström, Mora, 34.31 (9).
Sprint: 1) Wikström, 24.41 (2), 2) Anna Svedin Thunström, Sundsvall, 25.06 (2), 3) Nilsson, 25.47 (2).

Sverigecupen
Herrar, masstart: 1) Torsten Stenersein, Tullus, 45.11 82), 2) Jonas Eriksson, Bore, 46.10 (1), 3) Johnny Gode, Sundsvall, 46.21 (6), ... 7) Jakob Börjesson, Lima, 49.04 (4).
Sprint: 1) Sebastian Wredenberg, Ekshärad, 30.54 (1), 2) Börjesson, 31.35 (0), 3) Gode, 31.43 (4).

Ungdom
H16, sprint: 1) Oskar Brandt, Karlstad, 18.28 (2), ... 5) Albert Bergström, Mora, 19.49 (3).
H14-15, masstart: 1) Jonas Eriksson, Ornäs, 20.19 (6), Ö4) Oliver Hallberg, do, 23.16 (9).
Sprint: 1) Johannes Hortlund, Piteå, 16.38 (2), ... 3) Hallberg, 17.45 (3), 4) Eriksson, 17.53 (5).
H12-13, masstart: 1) Filip Nilsson, Finnskoga, 17.52 (2), ... 3) Sebastian Jansson, Lima, 19.27 (3).
Sprint: 1) Jansson, 16.49 (1), 2) Nilsson, 16.51 (4).
H10-11, masstart: 1) Elias Hortlund, Piteå, 18.01 (7), 2) Joel Andersson, Mora, 18.29 (4).
Sprint: 1) Hortlund, 11.10 (2), 2) Andersson, 11.14 0).
D14-15, masstart: 1) Emma Lindberg, Älvdalen, 21.47 (2), 2) Jessica Skottheim, Lima, 22.32, (2).
Sprint: 1) Viktoria Karlsson, Sollefteå, 18.21 (1), 2) Lindberg, 18.23 (1), 3) Skottheim, 18.49 (1).
D12-13, masstart: 1) Sanna Sjödén, Älvdalen, 1161.49 (3), 2) Frida Peterson, do, 17.09 (2).
Sprint: 1) Cordelia Mélen-Olsson, Häverödal, 14.32 0), 2) Sjödén, 14.43 (2), 3) Peterson, 15.52 (2).
D10-11, masstart: 1) Rebecka Lif, Lima, 19.15 (0), 2) Lisa Melén-Olsson, Häverödal, 20.46 (5).
Sprint: 1) Katrin Sjödén, Älvdalen, 11.58 (2), 2) Melén-Olsson, 14.26 (4), 3) Lif, 15.25 (4)