Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

”Inte var dag man slår Gräfnings med 40 sekunder”

/
  • SNÖYRA. Dala-Järnas Pär Jonsson trivdes bra i snöyran i Matsboloppet och vann seniorklassen med 40 sekunder före Kalle Gräfnings, Falun-Borlänge.Foto: SVEN-ERIK KARLSSON
  • NORSKT RECEPT. Calle Halfvarsson gjorde som vi vant oss att se norrmännen göra, lade sig ned direkt efter målgång.
  • ETTAN OCH TVÅAN. Calle Halfvarsson (315) startade en halv minut efter Domnarvets Bill Impola. När han åkt förbi hakade Bill på och blev tvåa i juniorklassen.

Annons


Nr Kalle Grfnings, Falun-Borlnge, p annandagen vann MoraPinglan konstaterade han att just nu r det den fria stilen som fungerar bst.
Det fick han ett nytt bevis fr vid Matsboloppet i Hedemora. D handlade det om klassisk - och dr blev han nrmast utklassad av Pr Jonsson frn Dala-Jrna. 40 sekunder r en evighet p en s kort distans som 9,4 kilometer.
- Det r inte var dag man slr Kalle med 40 sekunder, kommenterade en njd segrare.

Pr Jonsson var snabbast frn start till ml, ven om Kalle Grfnings inte var s lngt efter p det frsta av de tre varven.
Vid MoraPinglan blev Pr Jonsson fyra, s fr hans del verkar den klassiska stilen passa bst.
- I dag kndes allt bra och jag mste ocks bermma banan, sger Pr.
Han hade trffat rtt med vallningen fr det var trgt fr mnga nr det snade under loppet.
Kommande veckoslut stller bde Pr och Kalle upp nr Intersport Cup avgrs i stersund, med dubbeljakt p lrdagen och sprint i den klassiska stilen p sndagen.
- Jag hoppas att det fungerar bttre d, sger Kalle.
Och tillgger:
- Frra ret var jag bttre i klassiskt n i den fria stilen.

Bra genomkrare

Inte helt ovntat vann Calle Halfvarsson, Mora, den ldre juniorklassen i Matsboloppet, men nr han kom in p upploppet knde han sig inte helt sker p att det skulle bli seger. Han nrmast kastade sig ver mllinjen, p det stt som norske Petter Northugg brukar gra.
- Ja, jag var inte helt sker, s drfr brjade jag diagonala, vilket jag r bst p, sger Calle.
Han kunde ha tagit det lugnt, fr segermarginalen till tvan Bill Impola, Domnarvet, blev en halv minut.
- Det blev bra genomkrare infr nsta helgs tvlingar i stersund. D gller det mera eftersom det r uttagning fr junior-VM, ppekar Calle.
Vid frra rets JVM skrllvann han sprinten.
- Enda gngen jag varit p pallen i en sprint.
- Nu hoppas jag p en likadan fulltrff i ett distanslopp vid JVM.
Han rknar nmligen med att kvala in till JVM.
Dambst i Matsboloppet var Kajsa Snihs, Jarl Rttvik. Hennes segertid i ldsta juniorklassen var en halv minut bttre n seniorsegrare Emma Eriksson, Eksj.

SVEN-ERIK KARLSSON


Matsboloppet, klassisk stil
H21, 9,4 km:
1) Pr Jonsson, Dala-Jrna, 25.47,4, 2) Kalle Grfnings, Falun-Borlnge, 26.27,9, 3) Jimmie Johnsson, Eksj, 26.49,7, ... 5) Patrik Karlsson, Falun-Borlnge, 27.21,0.
H19-20, 9,4 km: 1) Calle Halfvarsson, Mora, 26.24,2, 2) Bill Impola, Domnarvet, 26.54,4, ... 4) Tom Impola, Domnarvet, 28.26,3, 5) Daniel Olsson, Falun, 28.39,9.
H17-18, 9,4 km: 1) Gustav Eriksson, Jarl Rttvik, 27.31,0, 2) Jack Impola, Domnarvet, 27.45,2, 3) Niklas Persson, Falun, 27.52,6.
D21, 6,3 km: 1) Emma Eriksson, Eksj, 21.22,8, 2) Christina Nilsson, Grngesberg, 21.56,2, 3) Minna Anliot, Linkping, 31.04,4.
D19-20, 6,3 km: 1) Kajsa Snihs, Jarl Rttvik, 20.52,4, 2) Lisa Hallberg, Mora, 21.36,5, 3) Malin Bragner, Frvi, 22.07,2, 4) Angelica Edvardsson, Jarl Rttvik, 22.26,9, 5) Malin Hansson, Mora, 22.34,1.
D17-18, 6,3 km: 1) Rebecka Forsberg, Malung, 21.41,4, 2) Karin Carlsson, Kvarnsveden, 21.49,0, ... 5) Erika Edvardsson, Jarl Rttvik, 23.39,3.
D9, 1,5 km: 1) Elia Olsson, Sgmyra, 7.53,9, 2) Johanna Ingard, Rex, 8.22,8, 3) Maja Andersson, Sgmyra, 10,05,4, ... 5) Lovisa Arfs, Hedemora, 11.27,5.
H9, 1,5 km: 1) Simon Lundqvist, Garphyttan, 7.40,0, ... 3) Gustav Persson, Kvarnsveden, 8.17, 4) Jonatan Karlsson, Hedemora, 9.06,6, 5) Johannes Brnnstrm, Sgmyra, 9.14m6.
D10, 1,5 km: 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna, 8.01,1, 2) Majken Johansson, Grngesberg, 8.03,3, 3) Tilda Jacobsson, Rembo, 8.03,6, 4) Nora Jacobsson, do, 8.07,5.
H10, 1,5 km: 1) Isak Bergkvist, Bjurss, 6.41,3, 2) Emil Lundmark, Kvarnsveden, 6.54,0, 3) Viktor Barkegren, Domnarvet, 6.59,0, 4) Johannes Engedahl, do, 7.12,0, 5) Jakob Karlsson, Grngesberg, 7.17,6.
D11, 2,3 km: 1) Johanna Smskar, Norberg, 9.26,0, 2) Emma Larsson, Kvarnsveden, 9.39,1, 3) Frida Peterson, lvdalen, 9.59,7, 4) Ellinor Albinsson, Mora, 10.05,5, 5) Carolina Olsson, lvdale, 10.07,9.
H11, 2,3 km: 1) Jacob Albinsson, Mora, 9.17,8, 2) Martin Johansson, Korsns, 9.33,9, 3) Oskar Danielsson-Frost, Dala-Jrna, 9.50,4, 4) Oliver Hale, Korsns, 9,59,3m 5) Martin Persson, Kvarnsveden, 10.10,9.
D12, 2,3 km: 1) Matilda Widn, Grngesberg, 9.49,5, 2) Jonna Hammar, Kvarnsveden, 10.09,4, 3) Jessica Johansson, Korsns, 11.51,0, 4) Vanessa Persson, Grngresberg, 12.40,0.
H12, 2,3 km: 1) Hugo Jacobsson, Rembo, 8.32,1, 2) Anton Lundqvist, Garphyttan, 8.42,4, 3) Viktor Lundmark, Kvarnsveden, 8.42,9, ... 5) Jonas Eriksson, Stora Tuna, 8.51,7.
D13, 3,2 km: 1) Cajsa Martinsson, Grngesberg, 11.33,5, 2) Jennifer Forsmark, Norberg, 12.04,2, 3) Hanna Fors, Domnarvet, 12.20,1, 4) Elin Peterson, lvdalen, 12.42,3, 5) Angelica Hammargren, Grngesberg, 12.52,1.
H13, 3,2 km: 1) Filip Danielsson, Wedevg, 11.03,2, 2) Per Anton Johansson, Grngesberg, 11.08,9, 3) Ferry Svan, Vansbro, 11.24,1, 4) Fredrik Bergstrand, Grngesberg, 11.32,2, 5) Emil Olsson, Domnarvet, 11.42,3.
D14, 3,2 km: 1) Lina Norin, lvdalen, 11.26,7, 2) Caroline Hermansson, Kvarnsveden, 11.51,3, ... 4) Hanna Eriksson, Mora, 12.03,2.
H14, 3,2 km: 1) Andreas Svensson, Ulricehamn, 10.05,4, 2) Oskar Svensson, Korsns, 10.06,6, ... 4) Henrik Montn, Domnarvet, 10.22,6, 5) Lukas Johansson, Jarl Rttvik, 10.35,4..
D15, 4,5 km: 1) Evelina Larsson, Kvarnsveden, 15.21,7, 2) Maja Dahlqvist, Domnarvet, 15.57,2, 3) Linnea Eriksson, Rembo, 16.58,7, 4) Lovisa Danielsson, Dala-Jrna, 17.50,6.
H15, 4,5 km: 1) Lucas Lennartsson, Garphyttan, 13.35,6, ... 3) Petter Engdahl, Domnarvet, 14.02,9, 4) Viktor Ranerfors, Rembo, 14.37,7, 5) Mns Sunesson, Sellns, 14.45,4.
D16, 4,5 km: 1) Julia Svan, Vansbro, 15.11,9, 2) Felicia Hedberg, Norberg, 15.51,7, 3) Jennie Karlsson, Grngesberg, 16.07,3.
H16, 4,5 km: 1) Henrik Casserlund, Mnkarbo, 13.52,6, 2) Viktor Forsblom, Falun, 14.04,6, 3) Daniel Fakt, Bjurss, 14.16,3.

Mer läsning

Annons