Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

- och Gagnef toppar trean för hästar

Annons

Det blev två härliga dressyrdagar i Malung när det på lördagen genomfördes tre klasser för hästar med andra omgången av division 3 och på söndagen tre klasser för ponnyer med andra omgången av allsvenskan division 1.

Två raka segrar för Gagnef i division 3 med Emelie Henriksson på Belize Lb, Andrea Persson på Thalia och Josefin Greze på OMX-Keys gör att laget är klar favorit till slutsegern då de har 20 poäng vilket är fem mer än tvåan Smedjebacken på 15.
I de individuella klasserna jublade hemmafansen när först ridskolechefen Ingela Haaga på unghästen Debbie red hem segern i LättC:1 och sedan Stine Hinders vann den högsta Lätt A:1.
Söndagens lagklass för ponnyer blev som väntat en upprepning från första omgången i Vansbro med Insjön i klar topp. Ronja Richardsson på Mon Rovio, Hanna Mååg på Poseidon, Martina Danielsson på Torino och Vendela Pettersson på Safir ger ett stabilt intryck och lagledaren Emma Nilsson Tysklind såg mycket nöjd ut.
Med full pott, 12 poäng, hela sex poäng före tvåan som är Vansbro, så pekar det mot en klar slutseger inför finalen i juni.
Segraren har öppen dörr till eliten och förhoppningsvis finns ambitionen att skräddarsy ett lag för den uppgiften. Dalarna behöver det.
Lagklassens individuella segrare blev Malin Eriksson från Vansbro på godkände hingsten Rimskij Rw 104 i kategori B+C och Mikaela Henriksson från Gagnef på Justus i kategori D.
Mikaela toppade även den öppna klassen ända till sista ekipage som var Moa Morell Trolin från Högbo som elegant red hem segern både i lagklassen och den efterföljande Lätt A:P1 på mycket vältrimmade Köhls Evelina.

OLOF ASPELIN

Häst
Klass 1, Lätt A:1:
1) Stine Hinders, Malung, Capella, 63,42 procent, 2) Marie Lindblad, Insjön, May Day, 59,47, 3) Annika Gren Hellström, Sveden, Rasmus Af Damgård, 56,58.
Klass 2, Lätt B:1 lag. 1) Annika Gren Hellström, Sveden, Rasmus Af Damgård, 65,86, 2) Sofie Björklund, Rättvik, Gelinne, 65,17, 3) Ingela Haga, Malung, Debbie, 63,45.
Total ställning lag: 1) Gagnef, 20 poäng, 2) Smedjebacken, 15, 3) Borlänge RS, 12, 3) Malung, 12, 3) Ludvika, 12, 6) Södra Dalarna, 9.
Klass 3, Lätt C:1. 1) Ingela Haga, Malung, Debbie, 68,52, 2) Ingrid Jonsson, do, Bagheera As Ölandia, 67,41, 2) Marit Larsjos, Gagnef, Filipin, 67,41.

Ponny
Klass 2, Lätt A:P1:
1) Moa Morell Torin, Högbo, Köhls Evelina, 70,79, 2) Emma Eriksson, Malung, Södergårds Tenita, 63,68, 3) Magdalena Engdahl, Borlänge RS, Penny, 62,37.
Klass 3, Lagtävlan för ponnyallasvenska, kategori B+C: 1) Malin Eriksson, Vansbro Rimskij Rw 104, 68,86, 2) Erika Lundberg, do, Greased Lightning, 63,14, 3) Elin Larsson, Malung, Danny, 56,00.
Kategori D: 1) Moa Morell Trolin, Högbo, Köhls Evelina, 70,29, 2) Mikaela Henriksson, Gagnef, Justus, 67,14, 3) Emma Eriksson, Malung, Södergårds Tenita, 66,00.
Total ställning lag: 1) Insjön, 12 poäng, Vansbro, 6, 3) Malung, 5, 3) Falu RS, 5, 5) Borlänge RS, 4.
Klass 4, Lätt A:1, kategori B+C: 1) Elin Larsson, Malung, Danny, 64,21, 2) Martina Danielsson, Insjön, Torino, 3) Linda Strandberg, Borlänge RS, Lime Light, 58,42.
Kategori D: 1) Sofia Sagerdal, Torsby, Bakari, 66,05, 2) Linn Olsson, do, Ruben, 65,79, 3) Frida Eriksson, Malung, Judith, 62,11.

Mer läsning

Annons