Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

- och populär hemmaseger för Malung i ponnyhoppning

/
  • AVESTA RK VANN HOPPTVÅAN PÅ HÄST. Från vänster: Emelie Larsson på Millers Lady, Linnéa Lovén på T-type, Josefin Larsson på Namnam och Felix Eriksson på Lamborgina. Sittande framför lagledaren Liselotte Åkerlund.

Annons

Lördagen i Malung bjöd på en spännande final i ridsportallsvenskan division 2 med tre lag till omhoppning.
Här var det Folkärna som red bäst och svarade för den enda felfria prestationen - men totalt bärgade Avesta segern.

Efter felfria Folkärna följde Borlänge RS med två nollor och en 6-felare och sist i omhoppningen slutade Avesta med två nollor och två 52-felare (!).

Spännande

Men totalt blev det alltså Avesta som bärgade segern. Även om det strulade nu i finalomgången så finns det potential för division 1 nästa år.
Söndagens ponnyhoppningar, med andra omgången av ponnyallsvenska division 2, bjöd också på en spännande omhoppning mellan tre lag.

Ordentligt jubel

Här blev det ordentligt jubel när hemmalaget Malung bärgade segern med dryga två sekunders marginal före Moras lag 2.
Båda lagen med noll fel. Trea blev Moras lag 1 med 4 fel.
Individuellt blev det många bra genomföranden med många nollor vilket bekräftar en bra utveckling under den gångna säsongen ute, så nu är det bara för både ryttare och arrangörer att sikta uppåt mot fler regionala arrangemang.
OLOF ASPELIN






Resultat, individuellt
Häst
Klass 2, 1,10 meter bedömning två faser A:0: 1) Emelie Larsson, Avesta, Millers Lady, 00-43,40, 2) Isabella Söderberg, Folkärna, Leopold, 00-44,10.
Klass 3, 1,00 meter bedömning två faser A:0: 1) Jessica Eriksson, Ludvika, Clea, 00-36,50, 2) Petra Rahm, Hagfors, Maldini, 00-36,90, 3) Frida Eriksson, Malung, Thunderboy, 00-37,60.
Unghäst: Therese Jons, Borlänge RS, Ludwig, 0-68,90, Hanna Nilsson, Malung, Corine, 0-67,00, Ingela Joelsson, Malung, Coritzy, 0-72,60.
Klass 4, 0,90 meter bedömning Clear Round: 10 felfria av 14.

Ponny
Klass 2, Lätt B bedömning två faser A:0, kategori B: 1) Linn Larsson, Orsa, Miranda, 00-40,00, 2) Erica Loven, do, Chryzader, 00-43,00.
Kategori C: 1) Julia Dahl, Mora, Flying King, 00-38,50, 2) Sofie Fredriksson, Orsa, Rodrigo, 00-44,10.
Ungponny: Linda Strandberg, Borlänge RS, Kodac Hustak, 0-66,30.
Kategori D: 1) Emma Hedman, Orsa, Hinders Molly Malone, 00-36,90, 2) Madelene Minatti, Mora, Sailor, 04-38,90.
Ungponny: Inez Stenis, Älvdalen, Jasmine, 0-60,60.
Klass 3, Lätt C bedömning två faser A:0, kategori B: 1) Mathilda Sjööns, Orsa, Laeryds Ikaros, 00-30,60, 2) Erica Loven, do, Chryzader, 00-54,10.
Kategori C: 1) Johanna Larsson, Malung, Robin Hood, 00-29,70, 2) Linda Leandersson, Älvdalen, Kaersholms Frida, 00-31,10, 3) Sanna Karlsson, Mora, Blacky, 00-34,30.
Ungponny: Sandra Larsson, Borlänge RS, Ogien, 0-52,00, Johanna Rothman, Älvdalen, Ebony, 0-50,00.
Kategori D: 1) Frida Eriksson, Malung, Judith, 00-32,20, 2) Emma Bossel, Älvdalen, Pigalle, 00-34,00, 3) Camilla Nyberg, do, Baus Ulven, 00-35,40.
Klass 4, Lätt D bedömning Clear Round, kategori B+C+D: 7 felfria av 16.

Mer läsning

Annons