Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Valet 2018: Här är dalapolitikerna som kandiderar till landsting och riksdag

Annons

Valåret 2018 är här. Den 9 september får röstberättigade svenskar gå till valurnorna och avlägga röster till valen till riksdag, kommuner och landsting, alternativt regioner.

De flesta partier som är verksamma i Dalarna har fastställt sina listor.

Undantagen är Dalarnas sjukvårdsparti som ännu inte har klart med vilka som kandiderar till landstinget/regionen. Några listor dit, och inte heller till riksdagen, kan ännu inte heller Vänsterpartiet eller Sverigedemokraterna redovisa.

Den 9 september i år är det val till riksdag, kommun och landsting i Sverige nästa gång. Foto: Henrik Montgomery / TT

Partiföreträdare för de två sistnämnda hänvisar istället till slutet av mars månad när deras listor är klara.

Enligt valmyndighetens hemsida framgår att partier senast den 10 april måste anmäla sina kandidater till länsstyrelsen. Fyra månader därefter, den 10 augusti, är slutdatum för partier att anmäla deltagande i årets val.

Här följer de listor som respektive parti i Dalarna fastställt för valen till landstinget Dalarna respektive riksdagen.

Landstinget/regionen

 

Centerpartiet

Sofia Jarl, Gagnef.

1. Sofia Jarl, Gagnef.  2. Anna Hed, Mora.  3. Jonny Jones, Rättvik.  4. Göte Persson, Falun.  5. Christina Bröms, Mora.  6. Linda Zetterström, Borlänge.  7. Mikael Thalin, Orsa.  8. Sara Persson, Avesta.  9. Pär Kindlund, Malung-Sälen.  10. Anette Granegärd, Hedemora.  11. Oscar Sjökvist, Borlänge.  12. Joakim Storck, Falun.  13. Kjell Tenn, Älvdalen.  14. Gunilla Berglund, Avesta.  15. Niclas Bodin, Säter.  16. Annika Simm Eriksson, Vansbro. 17. Tommy Hafvsdalen, Falun.  18. Mauritz Bropetters, Ludvika.  19. Agneta Ängsås, Falun.  20. Mats Fogelström, Leksand.  21. Adam Carlsson, Smedjebacken. 22. Mohamed-deeq Barkhadle, Borlänge.  23. Torbjörn Ulriksen, Mora.  24. Ulrika Liljeberg, Leksand.  25. Daniel Drugge, Falun.  26. Maria Eriksson, Älvdalen.  27. Per-Anders Westhed, Falun.  28. Joanna Stridh, Rättvik.  29. Mathias Westin, Falun.  30 Fredrik Jarl, Gagnef.  31. Dan Westerberg, Falun.  32. Owe Ahlinder, Hedemora.  33. Karin Örjes, Borlänge.  34. Anneli Hultgren, Vansbro.  35. Michael Arvidsson, Säter.  36. Jan Spånberg, Älvdalen.  37 Joakim Holback, Mora.  38. Mohamed Abdi Mohamoud, Borlänge.  39. Lillemor Gunnarsson, Hedemora.  40. Johanna Hallin, Gagnef.  41. Kristina Lundgren, Hedemora.  42. Jan Segerstedt, Orsa.  43. Kenneth Dahlström, Leksand.  44. Carina Höglund, Hedemora.  45. Gertrud Hjelte, Hedemora.  46 Anders Lundin, Vansbro.  47 Jan-Olof Källström, Avesta. 48. Stina Munters, Vansbro  49. Lars-Olov Liss, Vansbro.  50. Bernt Westerhagen, Orsa.  51. Uwe Weigel, Vansbro.  52. Karin Bogg, Älvdalen.  53. Mikael Gotthardsson, Hedemora.  54. Agneta Åhs-Sivertsen, Malung-Sälen.  55. Jan Olof Karlsson, Ludvika. 56. Jan Gustafsson, Smedjebacken.  57. Håkan Jansson, Smedjebacken. 58. Britt-Marie Romlin, Falun.  59. Fredrik Adolphson, Falun.  60. Maria Olsson, Älvdalen.

 

Miljöpartiet

Mursal Isa, Borlänge. Foto: Per Eklund

1. Mursal Isa, Borlänge, 2. Kerstin Lundh, Hedemora, 3. Jonas Åsenius, Falun, 4. Maj Ardesjö, Falun, 5. Anneli Qvicker, Älvdalen, 6. Linus Fransson, Avesta,  7. Thor Draiby, Smedjebacken, 8. Karolina Brosché, Falun, 9. Heidi Sjungargård, Avesta, 10. Niklas Henriksson, Falun, 11. Magnus Gabrielsson, Säter, 12. Åsa Wikberg, Ludvika, 13. Aron Knifström, Ludvika, 14. Maria Alfredsson, Gagnef, 15. Gert Lundqvist, Avesta, 16. Monika Utter, Ludvika, 17. Mats Wiklund, Falun, 18. Helena Andersson, Älvdalen, 19. Mikael Hjort, Ludvika, 20. Elina Brodén, Borlänge, 21. Kenth Carlson, Falun, 22. Anne Röning, Borlänge, 23. Calle Morgården, Smedjebacken, 24. Inger Jacobsson, Falun, 25. Richard Holmqvist, Falun, 26. Ingmari Nilsson, Älvdalen, 27. Erik Eriksson, Falun, 28. Krystyna Karlsson, Hedemora, 29. Henrik Öhrn, Avesta, 30. Barbro Gossas, Borlänge, 31. Nicklas Widlund Bjurman, Borlänge, 32. Yvonne Johansson, Smedjebacken, 33. Mikael Nilsson, Älvdalen, 34. Im Nunez,  Smedjebacken, 35. Staffan Mild, Falun, 36. Joep Meens, Orsa, 37. Linus Lindgren, Falun, 38. Jan-Erik Lind, Smedjebacken, 39. Jan Lindholm Falun, 40. Sven Fernlund Skagerud, Borlänge, 41. Josef Röning Borlänge.

Dalarnas Sjukvårdsparti

Har ännu inte fastställt någon landstingslista.

 

Kristdemokraterna

Birgitta Sacrédues, Mora.

1. Birgitta Sacrédeus. Mora, 2. Torsten Larsson, Dala-Järna, 3. Jonas Hillerström, Torsång, 4. Carin Malm, Insjön, 5. Roy Uppgård, Avesta, 6. Anders Bengtsson, Gagnef, 7. Lena Paajanen, Borlänge, 8. Katarina Gustavsson, Falun.

 

Liberalerna

Bo Brännström, Avesta.

1. Bo Brännström, Avesta, 2. Lotten Kluck, Leksand, 3. Svante Parsjö Tegnér, Falun, 4. Anna Eling, Hedemora, 5. John Thornander, Borlänge, 6. Jörgen Öhrström, Mora, 7. Julia Hållberg, Borlänge, 8. Jon Bylund, Falun, 9. Åsa Nilser, Falun, 10. Mostafa Geha, Hedemora, 11. Christer Iversen, Gagnef, 12. Mats-Gunnar Eriksson, Mora, 13. Hanna Romelin, Mora, 14. Martina Elfström, Malung-Sälen, 15. Arne Lissmats, Borlänge, 16. Tomas Grundell, Rättvik, 17. Susanne Säbb Danielsson, Rättvik, 18. Anna-Maria Norén, Mora, 19. David Gustafsson, Vansbro, 20. Jonna Stenberg, Säter, 21. Thomas Ericsson, Malung-Sälen, 22. Tommie Lif, Smedjebacken, 23. Olle Jobs, Orsa.

 

Moderaterna

Ulf Berg, Avesta.

1. Ulf Berg, Avesta, 2. Christer Carlsson, Falun, 3. Charlotte Wiberg-Gudmundsson, Malung-Sälen, 4. Gunilla Franklin, Falun, 5. Mikael Rosén, Falun, 6. HåGe Persson, Ludvika, 7. Ulrik Bergman, Borlänge, 8. Håkan Frank, Ludvika, 9. Sebastian Larsson, Leksand, 10. Gunilla Spjotgard, Mora, 11. Carina Källström, Älvdalen, 12. Martin Bergman, Falun, 13. Caroline Willfox, Säter, 14. Anna Granlund, Borlänge, 15. Britt-Inger Remning, Hedemora, 16. Christina Brunell, Smedjebacken, 17. Nils-Åke Norman, Älvdalen, 18. Catharina Enhörning, Falun, 19. Kjell Israelsson, Ludvika, 20. Leif Bergh, Falun, 21. Lena Bertelsen, Älvdalen, 22. Feasl Alyas, Borlänge, 23. Göran Forsén, Falun, 24. Kent Svens, Falun, 25. Kerstin Borg, Borlänge, 26. Mikael Östling, Malung-Sälen, 27. Mikael Sandy, Falun, 28. Agneta Nyvall, Borlänge, 29. Anders Bringborn, Borlänge, 30. Björn Ljungqvist, Falun, 31. Christer Juhlin, Mora, 32. Sofia Axelsson, Hedemora, 33. Jan Wiklund, Gagnef, 34. Cecilia Tomtlund, Smedjebacken, 35. Erik Gustafsson, Malung-Sälen, 36. Erik Johansson, Rättvik, 37. Maarit Hessling, Avesta, 38. Peter Vogt, Gagnef, 39. Gunnel Söderberg, Mora, 40. Joakim Larsson, Orsa, 41. Hans Moberg, Borlänge, 42. Vanja Ottevall, Falun, 43. Stefan Olsson, Vansbro, 44. Malin Holmström, Älvdalen, 45. Kjell Gustafsson, Falun, 46. Linda Kardell Broman, Ludvika, 47. Patrick Svärd, Gagnef, 48. Elin Bornesäter, Borlänge, 49. Filip Jonsson, Falun, 50. Håkan Nohrén, Falun, 51. Håkan Jonsson, Leksand, 52. Martin Tomtlund, Smedjebacken, 53. Roger Siljeholm, Säter, 54. Gunilla Frelin, Orsa, 55. Jimmy Pasanen, Borlänge, 56. Lisa Larsbäck, Falun, 57. Fredrik Ollén, Rättvik, 58. Eva Nises, Gagnef, 59. Ronnie Persson, Orsa, 60. Sten Hansson van Nes, Orsa.

 

Socialdemokraterna

Gunnar Barke, Älvdalen.

Partiets valkongress utsåg följande kvintett till landstingsledning om (S) styr landstinget Dalarna, eller den kommande regionen efter valet den 9 september 2018:

Gunnar Barke, Elin Norén, Per-Inge Nyberg, Kristina Svensson, Abbe Ronsten.

Socialdemokraternas lokala listor för länet är ännu inte fastställda.

 

Sverigedemokraterna

Den 25 mars blir det klart hur de SD:s lista till landstings-/regionvalet ser ut.

 

Maja Gilbert, Falun.

Vänsterpartiet

1, Maja Gilbert, Falun. 2, Kajsa Fredholm, Leksand. 3, David Örnberg, Mora. 4, Josefin Heed, Avesta. 5, Matts Hammarqvist, Borlänge. 6, Zohreh Anhari, Falun. 7, Mathias Edbäck, Falun. 8, Fia Wikström, Säter. 9, Lars Holmgren, Smedjebacken. 1, Jenny Axelsson-Fisk, Borlänge. 11, Sten G Johansson, Ludvika. 12, Audrina Handegard, Ludvika. 13, David Steen, Falun. 14, Lillebil Högberg, Falun. 15, Kenneth Petersson, Borlänge. 16, Valida Cicen, Borlänge. 17, Petri Stenport, Orsa. 18, Ida Friberg, Ludvika. 19, Katrin Lohed Söderman, Rättvik. 20, Patrik Liljeglöd, Falun.

Här redovisas 20 av totalt 32 namn på listan.

Riksdagslistor

 

Centern

Peter Helander, Mora.

1. Peter Helander, Mora.  2. Ulrika Liljeberg, Leksand.  3. Per-Anders Westhed, Falun.  4. Sol Höglund, Hedemora.  5. Camilla Andersson Sparring, Falun.  6. Michael Arvidsson, Säter.  7. Sofia Jarl, Gagnef.  8. Mohamed Abdi Mohamoud, Borlänge.  9. Mikael Thalin, Orsa.  10. Anna Hed, Mora.  11. Christina Bröms, Mora.  12 Joakim Storck, Falun.  13. Stina Munters, Vansbro.  14. Annette Riesbeck, Rättvik.  15. Sara Persson, Avesta.  16. Oscar Sjökvist, Borlänge.  17. Johanna Hallin, Gagnef.  18. Kjell Tenn, Älvdalen.  19. Dan Westerberg, Falun.  20. Gunilla Berglund, Avesta.  21. Agneta Ängsås, Falun.  22. Maria Eriksson, Älvdalen.  23. Pär Kindlund, Malung-Sälen.  24. Mauritz Bropetters, Ludvika.  25. Jan Spånberg, Älvdalen.  26. Torbjörn Ulriksen, Mora.  27. Carina Höglund, Hedemora.  28. Mathias Westin, Falun.  29. Anders Lundin, Vansbro.  30. Fredrik Adolphson, Falun.  31. Niklas Nordahl, Falun.  32. Agneta Åhs-Sivertsen, Malung-Sälen.  33. Torbjörn Högberg, Ludvika.  34. Tommy Hafvsdalen, Falun.  35. Pär Fritjofsson, Rättvik.  36. Jan-Olof Källström, Avesta.  37. Karin Perers, Hedemora.  38. Jan Olof Karlsson, Ludvika.

 

Miljöpartiet

Isabella Lövin, Avesta (Stockholm).

1. Isabella Lövin, Avesta (Stockholm), 2. Henrik Öhrn, Avesta, 3. Birgitta Pettersson-Frank, Falun, 4. Mursal Isa, Borlänge, 5. Mikael Hjort, Ludvika, 6. Maria Alfredsson, Gagnef, 7. Maj Ardesjö, Falun, 8. Linus Fransson, Avesta, 9. Emma Norén, Dala-Floda (Bohuslän), 10. Anne Röning, Borlänge, 11. Aron Knifström, Ludvika, 12. Kerstin Lundh, Hedemora, 13. Thor Draiby, Smedjebacken, 14. Catrin Wallinder, Borlänge, 15. Richard Holmqvist, Falun, 16. Helena Andersson, Älvdalen, 17. Kenth Carlson, Falun, 18. Calle Morgården, Smedjebacken, 19. Anett Kero, Falun, 20. Sven Fernlund Skagerud, Borlänge, 21. Ingmari Nilsson, Älvdalen, 22. Barbro Gossas, Borlänge, 23. Karolina Brosche,  Falun, 25. Niklas Henriksson, Falun, 26. Nicklas Widlund Bjurman, Borlänge, 27. Erik Eriksson, Falun, 28. Josef Röning Borlänge.

 

Kristdemokraterna

Lars Adaktusson, Stockholm. Foto: Fredrik Persson / TT

1. Lars Adaktusson, Stockholm, 2. Lennart Sacrédeus, Mora, 3. Carin Malm, Insjön, 4. Mathias Bengtsson, Gagnef, 5. Lena Paajanen, Borlänge, 6. Torsten Larsson, Dala-Järna, 7. Helena Vådegård, Säter, 8. Benny Jernberg Falun.

 

Liberalerna

Monica Lundin, Borlänge. Foto: Erik Jerdén

1. Monica Lundin, Borlänge, 2. Svante Parsjö Tegnér, Falun, 3. Anna Eling, Hedemora, 4.  Bo Brännström, Avesta, 5. Erik Berg, Leksand, 6. Martina Elfström, Malung-Sälen, 7. Jörgen Öhrström, Mora, 8. Julia Hållberg, Borlänge, 9. Mats-Gunnar Eriksson, Mora, 10. Åsa Nilser, Falun, 11. Jonna Stenberg, Säter, 12. Arne Lissmats, Borlänge, 13. Hanna Romelin, Mora, 14. Tomas Grundell, Rättvik, 15. Susanne Säbb Danielsson, Rättvik, 16. Andreas Hållberg, Gagnef, 17. Johnny Karlsson, Ludvika, 18. Lars Kreigmark, Vansbro, 19. Olle Jobs, Orsa, 20. Synnöve Zachrisson Nording, Smedjebacken, 21. Stephan Erixon, Älvdalen.

 

Moderaterna

Carl-Oskar Bohlin, Borlänge. Foto: Kristina Vahlberg

1. Carl-Oskar Bohlin, Borlänge, 2. Ann-Britt Åsebol, Falun, 3. Ulrik Bergman, Borlänge, 4. Malin Höglund, Mora, 5. Mikael Rosén, Falun, 6. HåGe Persson, Ludvika, 7. Charlotte Wiberg-Gudmundsson, Malung-Sälen, 8. Christer Carlsson, Falun, 9. Stefan Eriksson, Gagnef, 10. Mikaela Nordling, Ludvika, 11. Sebastian Larsson, Leksand, 12. Nils-Åke Norman, Älvdalen, 13. Agneta Nyvall, Borlänge, 14. Catharina Enhörning, Falun, 15. Veronica Zetterberg, Falun, 16. Lars Rydstedt, Mora, 17. Caroline Willfox, Säter, 18. Martin Bergman, Falun, 19. Mattias Olsson, Älvdalen, 20. Björn Ljungqvist, Falun, 21. Mikael Östling, Malung-Sälen, 22. Johan Thomasson, Avesta, 23. Erik Gustafsson, Malung-Sälen, 24. Jesper Gustafsson, Ludvika, 25. Leo Thorsell, Säter, 26. Martin Tomtlund, Smedjebacken, 27. Kjell Gustafsson, Falun, 28. Sofia Axelsson, Hedemora, 29. Sten Hansson van Nes, Orsa, 30. Fredrik Ollén, Rättvik, 31. Jimmy Pasanen, Borlänge.

 

Socialdemokraterna

Peter Hultqvist, Borlänge.

1. Peter Hultqvist, Borlänge, 2. Maria Strömkvist, Ludvika, 3. Patrik Engström, Avesta, 4. Roza Güclü Hedin, Falun, 5. Hans Unander, Malung-Sälen, 6. Marie Olsson, Orsa, 7. Kim Söderström, Falun, 8. Sofie Eriksson, Falun, 9. Lennart Sohlberg, Mora, 10. Mari Jonsson, Borlänge, 11. Ingemar Hellström, Smedjebacken, 12. Susanne Berger, Avesta, 13. Viktor Zakrisson, Leksand, 14. Monica Enarsson, Falun, 15. Viktor Nordström, Borlänge, 16. Anna-Lena Anderson, Ludvika, 17. Kristoffer Strömgren, Malung-Sälen, 18. Anette Eriksson, Älvdalen, 19. Arne Pettersson, Mora, 20. Berfin Altun, Falun/SSU, 21. Henrik Selin, Hedemora, 22. Hanna Lindgren, Ludvika, 23. Christian Kaddik, Borlänge, 24. Blerta Krenzi, Avesta, 25. Peter Cyrillus, Ludvika, 26. Camilla Andersson, Borlänge, 27. Diyar Cicek, Falun, 28. Helena Andersson, Smedjebacken, 29. Tom Andersson, Avesta, 30. Yvonne Karlén, Borlänge, 31. Mohammed Alkazhami, Ludvika, 32. Camilla Norberg, Hedemora, 33. Josef Erdem, Borlänge, 34. Jessica Wide, Falun, 35. Henrik Samdahl, Ludvika, 36. Patricia Hansen, Borlänge, 37. Birgitta Andersson, Borlänge.

 

Sverigedemokraterna

Fastställer riksdagslistan, en gemensam för hela landet, den 18 mars.

 

1, Daniel Riazat, Falun.

Vänsterpartiet

1, Daniel Riazat, Falun. 2, Kajsa Fredholm, Leksand. 3, Angelica Andersson, Borlänge. 4, Sebastian Nilsson, Borlänge. 5, Lars Handegard, Ludvika. 6, Vanja Larsson, Smedjebacken. 7, David Örnberg, Mora. 8, Josefin Heed, Avesta. 9, Hans Esselöv, Ludvika. 10, Ida Friberg, Ludvika. 11, Cecilia Ronsten, Hedemora. 12, Kenneth Andersson, Hedemora.

Här redovisas 2 av totalt 21 namn på riksdagslistan.

Mer läsning

Annons