Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

simning

/

Annons

Närmare 100 simmare hade mött upp till Falu Simfestival där Falu SS tävling ingår i svenskt ungdoms-GP.
Sju dalaklubbar plus Tyresö var representerade.
- Det finns fyra olika sådana här tävlingar runt om i Sverige, upplyser Simfestivalens tävlingsledare, Jens Antlöv.

- Men jag tycker det är lite trögt med intresset i vår region där Dalarna, Hälsingland, Gästrikland och Uppsala ingår. Det är betydligt mer fart i Stockholm när det gäller ungdoms-GP.
I ungdoms-GP gäller det att samla så mycket poäng som möjligt och efter säsongen uppmuntras de bästa i Sverige att bland annat få träna med landslaget.

Mycket lovande

Av dalaklubbarna var det bara Ludvika som saknades, men av förståeliga skäl då många av simmarna därifrån är i Spanien på träningsläger.
En av simmarna som hade mött upp var 14-åriga Ellen Lindefeldt från Borlänge. Ellen satsar hårt på sin sport och är mycket lovande.
Ellen simmade sju lopp under helgen och vann två av dessa. Det är på de längre distanserna 400 och 800 meter som hon har sin specialitet.
- Jag är alldeles för dålig på att starta för att ha chans på sprintdistanserna. Sedan passar min teknik bättre på längre distanser, säger Ellen.
Ellen Lindefeldt har simmat i fyra år och satsar hårt på sin sport.
- Självklart satsar jag på att någon gång komma med i landslaget, det är i alla fall målsättningen, säger hon, innan hon laddar för söndagens sista medleylopp.
HÅKAN ERIKSSON


Pojkar 13 år, 100 m bröst: 1) Marcus Eriksson, Falun, 1,23,43, 2) William Aldenberg-Gyldner, Tyresö, 1,32,01, 3) Martin Alfredsson, Qwarnsveden, 1,32,02, ... 5) Ted Nykvist, do, 1,39,07.
100 m rygg: 1) Rasmus Rantanen, Falun, 1,24,98, 2) Alfredsson, 1,26,13, 3) Eriksson, 1,38,27, 4) Nykvist, 1,42,73.
100 m fjäril: 1) Alfredsson, 1,26,68, 2) Eriksson, 1,27,73.
400 m medley: 1) Eriksson, 6,10,14.
100 m fritt: 1) Eriksson, 1,10,86, 2) William Aldenberg-Gyldner, Tyresö, 1,11,72, ... 4) Rantanen, 1,6,25.
400 m fritt: 1) Rantanen, 5,50,28.
200 m fritt: 1) Alfredsson, 2,36,95, 2) Gustav Magnusson, Bollnäs, 2,45,81, 3) Samuel Ström, Falun, 2,45,86, 4) Rantanen, 2,46,04, 5) Zakarias Ström, Falun, 2,49,76.
200 m bröst: 1) Eriksson, 3,05,86, 2) Zakarias Ström, 3,24,79, 3) Nykvist, 3,33,55, 4) Samuel Ström, 3,37,23.
200 m medley: 1) Eriksson, 2,51,54, 2) Alfredsson, 3,00,36, ... 5) Rantanen, 3,14,13.
200 m rygg: 1) Rantanen, 3,04,02, 2) Magnusson, 3,11,50.
Pojkar 14 år, 100 m bröst: 1) Christoffer Andersson, Tyresö, 1,12,22, 2) Jesper Stam, Falun, 1,17,50, 3) Daniel Solölid, do, 1,25,60.
100 m rygg: 1) Solölid, 1,19,45, 2) Staffan Thuresson, Falun, 1,19,90.
100 m fjäril: 1) Andersson, 1,11,71, 2) Thuresson, 1,20,69.
100 m fritt: 1) Andersson, 1,00,25, 2) Stam, 1,05,11, 3) Solölid, 1,06,41, ... 5) Thuresson, 1,09,80.
400 m fritt: 1) Oskar Magnusson, Bollnäs, 5,23,56, 2) Thuresson, 5,23,86.
200 m fritt: 1) Solölid, 2,30,51, 2) Magnusson, 2,33,45, 3) Thuresson, 2,35,48.
200 m bröst: 1) Andersson, 2,38,05, 2) Stam, 2,51,25.
200 m medley: 1) Andersson, 2,28,67, 2) Stam, 2,41,34, 3) Thuresson, 2,51,66.
200 m rygg: 1) Solölid, 2,52,98, 2) Thuresson, 2,53,53.
Pojkar 15 år, 100 m rygg: 1) Robert Bergvall, Borlänge, 1,14,35, 2) Johan Nilsson, Sandviken, 1,16,33.
100 m fritt: 1) Johan Nilsson, Sandviken, 1,01,00, 2) Bergvall, 1,03,17, 3) Joakim Collheim, Avesta, 1,08,81, 4) Simon Eriksson, do, 1,10,26.
400 m fritt: 1) Collheim, 5,34,20, 2) Eriksson, 5,57,81.
200 m fritt: 1) Nilsson, 2,15,35, 2) Bergvall, 2,19,11, 3) Collheim, 2,33,55, 4) Eriksson, 2,36,59.
200 m bröst: 1) Collheim, 3,23,51, 2) Eriksson, 3,29,20.
200 m medley: 1) Nilsson, 2,37,90, 2) Collheim, 3,04,21, 3) Eriksson, 3,19,51.
Pojkar 16 år, 100 m bröst: 1) Oscar Liedefeldt, Borlänge, 1,17,63, 2) Tomas Wallin, Mora, 1,26,67, 3) Oskar Altzar, Borlänge, 1,28,79.
100 m rygg: 1) Wallin, 1,12,34, 2) Tony Grönfors, Borlänge, 1,17,36, ... 4) Altzar, 1,26,49.
100 m fjäril: 1) Kim Helander, Tyresö, 1,01,14, 2) Leidefeldt, 1,08,77, 3) Wallin, 1,16,84, ... 5) Altzar, 1,30,68.
1 500 m fritt: 1) Altzar, 22,03,78, 2) Leidefeldt, 22,05,15, 3) Grönfors, 22,28,55.
100 m fritt: 1) Helander, 56,79, 2) Grönfors, 1,02,72, ... 4) Altzar, 1,09,27.
400 m fritt: 1) Altzar, 5,40,82.
200 m fritt: 1) Oscar Sehlin, Tyresö, 2,23,48, 2) Altzar, 2,34,17.
200 m bröst: 1) Altzar, 3,22,84.
200 m medley: 1) Helander, 2,22,84, 2) Altzar, 3,09,03.
Pojkar 17- år, 100 m bröst: 1) Nisse Anttila, Borlänge, 1,07,02, 2) Brian Martinez, Tyersö, 1,16,63.
100 m fjäril: 1) Anttila, 1,05,72, 2) Martinez, 1,09,82.
400 m fritt: 1) Martinez, 4,48,56, 2) Emil Pettersson, Borlänge, 6,29,88.
200 m fritt: 1) Anttila, 2,04,10, 2) Martinez, 2,11,58, 3) Michael Jönsson, Mora, 2,25,64, 4) Jonatan Kjellin, do, 2,28,19.
200 m rygg: 1) Jönsson, 2,43,84.
Flickor 13 år och yngre, 200 m fritt: 1) Annalee Hogan, Tyresö, 2,21,21, ... 4) Hanna Fransman, Falun, 2,34,80, 5) Milana Salih, do, 2,35,88.
800 m fritt: 1) Hogan, 10,30,62, 2) Fransman, 11,12,67.
200 m rygg: 1) Sara Eklund, Tyresö, 2,39,70, 2) Nadja Lagerström, Borlänge, 2,54,99, 3) Salih, 3,04,44, 4) Felicia Hedman, Falun, 3,11,31, 5) Louise Säfström, do, 3,15,27.
400 m fritt: 1) Fransman, 5,24,91, 2) Lagerström, 5,32,52, ... 4) Salih, 5,38,73, 5) Hedman, 5,51,22.
100 m rygg: 1) Eklund, 1,14,19, ... 4) Lagerström, 1,24,19, 5) Salih, 1,24,20.
200 m medley: 1) Vendela Norrman, Tyresö, 2,40,05, ... 3) Fransman, 2,57,51, 5) Salih, 3,04,70.
100 m fjäril: 1) Hogan, 1,17,07, ... 3) Fransman, 1,30,71, 5) Emelie Hesslerud, Avesta, 1,43,92.
100 m bröst: 1) Norrman, 1,21,10, ... 3) Salih, 1,32,66, 5) Säfström, 1,34,01.
100 m fritt: 1) Hogan, 1,04,98, ... 5) Salih, 1,12,08.
200 m bröst: 1) Norrman, 2,51,70, ... 3) Fransman, 3,13,74, 5) Säfström, 3,20,99.
400 m medley: 1) Hogan, 5,54,21, 2) Fransman, 6,12,18.
Flickor 14 år, 200 m fritt: 1) Ellen Lindefelt, Borlänge, 2,20,21, 29 Kajsa-Stina Häggqvist, do, 2,25,60, 3) Julia Sahlin, Falun, 2,30,40, 4) Alice Bergvall, do, 2,36,42.
800 m fritt: 1) Lindefelt, 10,15,93, 2) Sahlin, 11,04,92, 3) Rebecca Johansson, Falun, 11,14,45.
200 m rygg: 1) Fredrika Lundkvist, Sandviken, 2,35,50, 2) Häggqvist, 2,51,81, 3) Johansson, 3,00,09.
400 m fritt: 1) Lindefelt, 4,52,40, 2) Häggqvist, 5,16,61, 3) Sahlin, 5,22,41, ... 5) Bergvall, 5,48,56.
100 m rygg: 1) Lundkvist, 1,11,56, 2) Johansson, 1,19,34, 3) Häggqvist, 1,22,02, 4) Sahlin 1,22,34.
200 m medley: 1) Sahlin, 2,55,76, 2) Johansson, 2,57,69.
100 m fjäril: 1) Lundkvist, 1,11,70, 2) Lindefelt, 1,22,10.
100 m bröst: 1) Johansson, 1,29,99, 2) Lindefelt, 1,30,30, 3) Bergvall, 1,30,65, 4) Sahlin, 1,35,52.
100 m fritt: 1) Lundkvist, 1,04,61, 2) Lindefelt, 1,08,22, 3) Häggqvist, 1.08,29, 4) Sahlin, 1,11,01, 5) Johansson, 1,14,25.
200 m medley: 1) Lundkvist, 5,35,19, 2) Lindefelt, 5,49,18, 3) Häggqvist, 6,27,25.
Flickor 15 år, 200 m fritt: 1) Elin Onegård, Tyresö, 2,25,15, 2) Paulina Hedin, Falun, 2,29,46, ... 4) Sara Gommel, Falun, 2,43,40.
200 m rygg: 1) Hedin, 2,56,03.
400 m fritt: 1) Onegård, 5,15,01, 2) Hedin, 5,18,33, 3) Linn Björnberg, Falun, 5,58,27.
100 m rygg: 1) Anna Wågström, Tyresö, 1,17,51, ... 3) Gommel, 1,27,51, 4) Teres Steen, Mora, 1,51,87.
200 m medley: 1) Linnea Olofsson, Tyresö, 2,46,00, ... 4) Gommel, 3,04,58.
100 m fjäril: 1) Olofsson, 1,15,26, 2) Hedin, 1,22,24.
100 m bröst: 1) Hedin, 1,30,61, 2) Onegård, 1,30,93, 3) Björnberg, 1,31,36, 4) Gommel, 1,32,60.
100 m fritt: 1) Olofsson, 1,08,22, ... 4) Björnberg, 1,16,36, 5) Steen, 1,34,30.
200 m bröst: 1) Gommel, 3,23,17.
200 m medley: 1) Hedin, 6,04,61.
Flickor 16 år, 200 m fritt: 1) Frida Claesson, Falun, 2,42,64.
200 m rygg: 1) Linda Olsson, Tyresö, 2,37,17, ... 3) Claesson, 3,11,80.
400 m fritt: 1) Claesson, 5,33,53.
100 m rygg: 1) Rebecca Larsson, Tyresö, 1,14,24, ... 4) Claesson, 1,32,30.
100 m fritt: 1) Olsson, 1,04,82, ... 4) Claesson, 1,15,75.
Flickor 17- år, 800 m fritt: 1) Åsa Annerstedt, Falun, 10,31,83.
100 m rygg: 1) Emma Gustafsson, Tyresö, 1,08,37, ... 4) Hanna Sallén Lennerthson, Falun, 1,28,21.
100 m fritt: 1) Gustafsson, 1,01,06, ... 5) Annerstedt, 1,05,85.

Mer läsning

Annons